Basisrecept Koekjes (zandkoekjes)

Gepost: 12 september 2013 Laatst bewerkt: 16 februari 2026
Basisrecept Koekjes (zandkoekjes)

Dit overheerlijke basisrecept voor koekjes is niets meer of minder dan een recept voor zandkoekjes. En laat je daar nou net onwijs veel verschillende, lekkere koekjes mee kunnen bakken. Lees snel verder, dan vertel ik je alles over mijn liefde voor dit koekje en deel ik al mijn baktips.

Zandkoekjes maken

Misschien wel mijn meest favoriete basisrecept: zandkoekjes! Ik kan een dag vullen met het bakken (en eten!) van allerlei soorten koekjes.

Aan inspiratie ook nooit een gebrek, ik bedenk iedere keer weer nieuwe recepten. Vaak ook gebaseerd op dit basisrecept voor koekjes.

Met deze basis kun je echt alle kanten op. Met cacaopoeder heb je snelle chocoladekoekjes of voeg er ook nog stukjes chocola aan toe voor lekkere brosse chocolate chip koeken. Of misschien vind je gedroogd fruit juist wel heel erg lekker om aan het zandkoekjesdeeg toe te voegen?

Kortom; het kan allemaal en de mogelijkheden zijn eindeloos! In dit artikel vind je een lijst met recepten die ik al eens heb gemaakt aan de hand van deze basis.

Wil je graag zandkoekjes bakken maar eet je glutenvrij? Dan is mijn recept voor glutenvrije zandkoekjes echt wat voor jou.

Zandkoekjes recepten

Zandkoekjes bewaren

Of de trommel met deze koekjes lang vol blijft kan ik niet garanderen, maar ik zal wel met je delen hoe lang je ze zou kunnen bewaren. In theorie 😉 .

Hoe lang kun je zandkoekjes bewaren

In een afgesloten verpakking blijven de koeken 1-2 weken goed. Langer kan vaak ook, maar dan kunnen ze wat taaier worden.

Zandkoekjes invriezen

In een afgesloten verpakking blijven de koekjes in de vriezer wel 3 maanden goed. Doe een bakpapiertje tussen de koekjes zodat ze niet aan elkaar plakken en je ze per stuk kunt ontdooien.

50x Koekjes

Ben jij net als ik een echte koekjesfanaat? Van appel-kruimel rondo’s tot haverkoeken en van brookies tot stroopwafels en Jan Hagel. 50x Koekjes staat vol met heerlijke koekjesrecepten met stap-voor stap beschrijvingen, tips en trucs om het bakken nog gemakkelijker te maken en smakelijke foto’s. Met dit bakboek kan iedere koekjesliefhebber direct aan de slag!

Bestel hier!

Afbeelding

Meer zandkoekjes recepten

Wie in het bezit is van Het complete basisbakboek heeft gelijk een bron aan inspiratie. Je vindt in dat boek de basis met twee variaties en natuurlijk nog veel meer overheerlijke recepten.

Hier op Laura’s Bakery heb ik gelukkig ook meer dan genoeg inspiratie staan. Ze verschillen niet alleen in smaak, maar ook de vorm en uitvoering is iedere keer weer anders.

Deze koekjes zijn allemaal gebaseerd op het basisrecept voor koekjes:

Voor de mooiste en lekkerste koekjes heb ik ook allerlei baktips. Hier staan alle tips voor koekjes bij elkaar die ik heb geschreven over koekjes. Van het bakken van knapperige koekjes tot het maken van een werkbaar deeg.

Welke lekkere koekjes ga jij maken met dit basisrecept?

Koekjes bakken

Zandkoekjes in verschillende vormen

Zandkoekjesdeeg kun je ook prima uitrollen om er vervolgens met uitstekers allerlei verschillende vormen van te maken. Onthoud wel dat dit deeg in de oven een klein beetje zal uitlopen.

Wil je hele strakke koekjes? Maak dan mijn recept voor suikerkoekjes.

Om het uitlopen van de zandkoekjes zoveel mogelijk te voorkomen is het belangrijk dat je boter en suiker lang genoeg mixt (een paar minuten, dan is het lichter van kleur en is suiker grotendeels opgelost) en dat je het deeg lang genoeg laat rusten in de koelkast.

Heb je nog geen uitstekers in huis? Dan kan ik je deze set met 50 leuke dieren uitstekers aanraden. Je hebt hiermee gelijk een goede basis in huis, ik gebruik ze zelf regelmatig.

basisrecept koekjes bakken

Zandkoekjes (basisrecept koekjes)

Tips: koekjes bakken

Plakkerig koekjesdeeg of droog koekjesdeeg

Voelt jouw deeg (te) plakkerig aan en is het onwerkbaar? Voeg dan in kleine stapjes (per eetlepel) wat bloem toe.

Is je koekjesdeeg juist aan de droge kant, kneed het dan eerst even door met de hand. Door de warmte van je hand wordt de boter in het deeg meestal zachter en je deeg soepeler.

Werkt dat niet? Voeg dan een klein klontje boter toe en kneed dit er doorheen. Een eetlepel melk toevoegen kan ook helpen.

Koekdeeg laten rusten en koelen

Misschien wel één van de meest gestelde vragen rondom het bakken van koekjes, waarom moet het koekdeeg rusten in de koelkast? Omdat dit de smaak en de textuur ten goede komt.

Voor alle ongeduldige thuisbakkers (ik ben er ook een van hoor) heb ik een tip: snel koekdeeg koelen.

Koekdeeg uitrollen

Blijft jouw koekdeeg vaak aan je deegroller plakken als je het wil uitrollen? Je kunt het natuurlijk opnieuw bestuiven met bloem, maar om te voorkomen dat je koekjes “bloemig” worden heb ik een andere oplossing: rol het koekdeeg uit tussen twee vellen bakpapier.

Het gelijkmatig uitrollen van koekjesdeeg kan ook een ding zijn. Daar zijn gelukkig hele handige deegrollers met elastiekjes in ideale diktes voor, die ervoor zorgen dat je koekdeeg overal even dun is. Deze deegroller is bijvoorbeeld een echte aanrader.

Koekdeeg bewaren

Ja, je kunt zandkoekjesdeeg bewaren. Verpak het deeg luchtdicht in folie, op deze manier kun je het 2-3 dagen in de koelkast bewaren. In de vriezer kun je het wel tot drie maanden bewaren. Het kan dan slim zijn om er vast een rol deeg van te maken, die je direct uit de vriezer in plakjes kunt snijden.

zandkoekjes recept
zandkoekjes maken

 

Zandkoekjes recept

Opslaan
Recept afdrukken

4.54 van 313 stemmen

Basisrecept koekjes (zandkoekjes)

Met dit overheerlijke basisrecept koekjes kun je naast zandkoekjes ook nog vele verschillende koekjes bakken.
Voorbereiding10 minuten
Bereiding16 minuten
Totaal26 minuten
Porties: 20 koekjes

Ingrediënten

  • 225 gram ongezouten roomboter
  • 150 gram witte basterdsuiker
  • 8 gram vanillesuiker
  • 1 eidooier
  • 280 gram bloem
  • snuf zout

Instructies

  • Mix de boter, suiker en vanillesuiker tot een romig geheel. Voeg het eidooier toe en mix tot deze is opgenomen. Als laatste voeg je bloem en zout toe en kneed je het tot een stevig koekdeeg.
  • Wikkel het deeg in folie en leg het minstens een uur in de koelkast om te laten rusten.
  • Na het rusten kun je balletjes draaien van het deeg. Leg deze op een met bakpapier beklede bakplaat en druk ze (met een vork) een beetje plat.
  • Bak de koekjes in ongeveer 16 minuten op 180 °C (boven- en onderwarmte) of tot de randjes goudbruin kleuren.
  • Laat de koekjes een paar minuten afkoelen op de bakplaat voordat je ze naar een rooster verplaatst om volledig af te koelen.
Tips

Koekjes zijn altijd zacht wanneer ze uit de oven komen. Tijdens het afkoelen harden ze uit.
Bewaren

In een afgesloten verpakking blijven de koekjes 1-2 weken goed, in de vriezer tot 3 maanden.

 

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

453 reacties

  1. Barbara schreef:

    Super recept. Al verschillende recepten geprobeerd van andere sites. Maar deze zijn veruit de beste. ?

  2. Abderrahman schreef:

    Ik heb ze geprobeerd en ze zijn heerlijk mmmmm!

  3. Abderrahman schreef:

    De koekjes blijven erg plakkerig. Moet ik er gewoon een beetje meel bij doen?

    1. Laura Kieft schreef:

      Je kunt eventueel wat bloem toevoegen inderdaad.

  4. Wendy schreef:

    Hoi hoi.
    Zou je hij dit deeg ook een koekjes pistool kunnen gebruiken of is het deeg er te dik voor?

    1. Laura Kieft schreef:

      Heb ik zelf nog nooit geprobeerd, dus durf ik niet te zeggen helaas. Gewoon eens proberen 🙂

  5. Zoetekauw schreef:

    Hoi Laura,

    Ik vraag mij af welke bloem soort/merk word gebruikt bij koekjes of cookiecake..

    Vaak lees ik bijv bij koekjes.. dat je geen zelfrijzendbloem moet gebruiken..
    Welke bloem kun je dan gebruiken?

    1. Laura Kieft schreef:

      Ik gebruik altijd patentbloem. Zelfrijzend is weer een ander product.

  6. Rosa schreef:

    Hallo Laura,

    Kan je i.v.m. witte basterdsuiker ook bruine basterdsuiker gebruiken?

    Groetjess1

    1. Laura Kieft schreef:

      Ja hoor, geen probleem

  7. Hans van Bilsem schreef:

    Geweldig deze recepten. Gisteren de cake gemaakt, die was erg lekker. Vandaag ga ik aan de koekjes beginnen. En ik doe ze allemaal (Pw dan wel) bedankt hiervoor.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Goed bezig! En dankjewel.

  8. Angeline schreef:

    Niet gekoeld (want niet goed gelezen) maar heel weinig uitgelopen hoor hier. Twee scheppen pindakaas door geroerd op bevel van de kleine baas en ze zijn heerlijk! Wel wat vettig to the touch maarja schuld van de pindakaad

    1. Laura's Bakery schreef:

      Fijn dat ze zo goed zijn uitgepakt! De pindakaas heeft wellicht ook nog wat extra stevigheid gegeven. Klinkt heerlijk.

  9. Evi schreef:

    Hoi ik heb dit gemaakt met mijn moeder en. Ik wil even zeggen dat ze HEERLIJK waren en dat ik je site geweldig vind!! 🙂

    Groetjes, Evi

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ah zo leuk, thanks Evi.

  10. Esther schreef:

    De koekjes gemaakt
    Ze zijn verrukkelijk en goed gelukt , een roller met print gebruikt wat de baktijd iets verminderde omdat ze wat dunner werden daar door , daarna nog in de chocolade gedoopt , kerst koekjes van gemaakt , ze geweldig dit recept !!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Fijn Esther! Geniet ervan!

  11. Emmely schreef:

    Hoi Laura,

    Ik heb een vraagje. Ik zou graag carrot “cake” koekjes willen maken. Nu heb ik een heerlijk recept voor carrot cake en ik vroeg mij af welke ingrediënten ik zou moeten wisselen om in plaats van cake koekjes te kunnen maken. Zou jij mij hierin kunnen adviseren en is dit basisrecept hier wellicht voor te gebruiken? Het recept voor de carrot cake is: https://www.culy.nl/recepten/bagels-beans-carrot-cake/

    Ik hoop dat je me kunt helpen 🙂

    Met vriendelijke groet,

    Emmely

    1. Laura's Bakery schreef:

      Nee, dat kan ik helaas niet zo 1-2-3 zeggen. Je kunt wel de cake bakken en dan deze truffels maken: https://www.laurasbakery.nl/carrot-cake-truffels/

  12. Hugo schreef:

    Al die verhalen over uitgelopen koekjes…ik was aanvankelijk een beetje benauwd.
    Nou, mooi niet. Wat een lekkere koekjes. Bros, lekker vet en lekker zoet. Wie wil er nu een futloos koekje?
    Sorry voor de argwaan Laura.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Mooi om te horen Hugo! Zo horen ze inderdaad te zijn, lekker bros en mooi in vorm nog.

  13. Eline schreef:

    Hoi Laura,

    Kan het zijn dat deze koekjes in het midden nog een heel klein beetje chewy zijn? ik heb een combimagnetron/oven en ben gewend om met temperatuur en tijd te spelen. Maar hoe ik ze ook bak, ze blijven een klein beetje zacht aan de binnenkant (niet volledig bros?) Evengoed heerlijk hoor, maar vroeg me af of dat zo hoort. ?

    Groetjes,
    Eline

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hi Eline, nee ze horen volledig bros te zijn!

    2. Eline schreef:

      Okee dankjewel! dan ga ik nog even verder uitproberen.

4.54 from 313 votes (286 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept