Oliebollen ingrediënten
Je hebt niet veel nodig om zelf oliebollen te maken en daarnaast zijn alle ingrediënten gemakkelijk verkrijgbaar in elke supermarkt. Ik zet ze voor je op een rij en deel gelijk wat tips en informatie over de ingrediënten.
- Melk. De melk verwarm je in de magnetron of in een pannetje tot deze lauwwarm is (of lichaamstemperatuur). Als de melk te heet is, gaart de gist door en rijst je beslag niet. Het moet correct verwarmd worden voor een goede rijzing van je oliebollenbeslag.
- Gist. Ik gebruik hiervoor instant droge gist, dit is in elke supermarkt verkrijgbaar. Meer lezen over gist? Lees eens mijn artikel over het verschil tussen droge en verse gist.
- Witte basterdsuiker. Dit geeft een subtiele zoete smaak aan de zelfgemaakte oliebollen, maar draagt ook bij aan de werking van de gist.
- Bloem. Zelf gebruik ik eigenlijk altijd tarwebloem voor het bakken van oliebollen.
- Zout. Een (flinke) snuf zout voorkomt een flauw eindresultaat en versterkt daarnaast de andere aanwezige smaken.
- Ei. Eieren zorgen voor structuur en binding, maar aanvullend vertelde een bakker mij ooit dat eieren de vetopname verminderen tijdens het bakken.
Oliebollen uit de oven of airfryer
Ik heb een heel lekker recept voor oliebollen uit de oven voor jullie. Dit recept is getest voor de oven, maar met een airfryer zou dit ook moeten lukken. Hierin zijn ze sneller klaar dan in de oven.
Begin met een baktijd van 15 minuten en controleer dan of ze goed zijn. Indien nodig kun je nog een paar minuten baktijd toevoegen.
Ronde oliebollen bakken
Zelfgemaakte oliebollen zien er vaak net even anders uit dan de oliebollen die je bij de oliebollenkraam koopt. Minder rond bijvoorbeeld. Ik heb heel wat rare modellen gehad in de schaal. Gelukkig is het niet moeilijk om mooie ronde oliebollen te bakken.
Mijn belangrijkste tip hiervoor: gebruik een ijslepel! Zo’n model dat je knijpt om het beslag eruit te krijgen. Dip de ijslepel even in de hete olie voordat je het deeg uit de komt haalt en in de pan schept.
De olie zorgt ervoor dat het deeg makkelijk loslaat van de lepel. Je kunt zo ongeveer 4-5 keer scheppen, daarna dip je hem opnieuw in de olie.
Als je dit niet doet, zul je merken dat er vaak rare uitsteeksels aan de oliebol komen. Zorg ook dat je niet te weinig oliebollenbeslag in de pan schept, anders worden ze eerder ovaal dan rond.
Luchtige oliebollen bakken
Als je oliebollen mooi rond zijn geworden, zul je zien dat ze vaak ook lekker luchtig zijn. Bij mij zijn meestal de laatste 2-3 oliebollen die ik bak uit een portie beslag iets minder luchtig.
Dat komt omdat de meeste lucht uit het beslag is verdwenen. Dat heeft twee (potentiële) oorzaken:
- Het beslag staat al een tijdje en zakt langzaam in.
- Het overgebleven beslag is door het scheppen en misschien wat roeren minder luchtig geworden.
Belangrijk is dus dat je het beslag niet te lang laat rijzen. Op een bepaald punt wordt het te luchtig en zakt het weer in.
En je wilt dus ook een beetje doorwerken met het bakken. Probeer verder met het scheppen van de oliebollen niet te roeren in je kom met beslag om het geheel zo luchtig mogelijk te houden.
De pan waar ik het beslag in maak zet ik even onderste boven op het fornuis zodat ie warm is
Ik ga jou recept uitproberen.
Ieder jaar kant en klaar producten gebruikt.
Ben benieuwd.
Ria
Ze zijn mislukt.
Jammer, ik weet niet wat er fout is gegaan.
Ik heb het recept gedaan zoals het er stond.
Het was niet gaan rijzen en het was taai deeg.
Wat is er fout gegaan?
Hoi RIA VAN DER ZANDE.
Welke gist heeft u gebruikt als u instant gist gebruikt heeft die moet direct bij de bloem en niet door de lauwe melke
Dan is dat het geval.
Ik dank je voor feedback.
Volgende keer ga ik het uitproberen.
Gelukkig Nieuwjaar!
Instant gist kan gewoon bij de melk hoor, zo doe ik het ook altijd. Ik had toevallig dit jaar ook een portie met hetzelfde probleem. Dat lag uiteindelijk aan de gist. Kijk ook uit dat je de melk niet té heet verwarmt.
Hallo Laura,
Als je met verse gist wilt maken, hoeveel heb je dan nodig?
20 gram verse gist staat ongeveer gelijk aan 1 zakje droge gist had ik gelezen ergens hier.
1 op 3 dus dat klopt wel
Hoi.
Ik gebruikte instant gist en die moet je direct gebruike bij de bloem.
niet door de melk doen dan gaat het minder rijzen
Is niet nodig hoor, ik doe het door de melk en het rijst super.
Hoi ok maar bij mijn ging het niet rijzen
Toen ik dat deed ging het niet rijzen
Dat kan meerdere oorzaken hebben. Was je gist nog wel goed? Was de omgeving niet te koud?
Hoi.
Ik heb het op 4 verschillende manieren geprobeerd en me gist was nog goed dag van te voren gehaald dat doe ik meestal alles ver hallen maar de laatste keer dat ik het bij de bloem deed ging het helemaal goed, toen nam het het wel in volume wel toe. Hij stond naast de verwarming
Ik heb het recept gevolgd maar vond de smaak niet zo. Ik vermoed dat het snufje zout de oorzaak is. Bij een ander recept moest ik 10 gram zout toevoegen op evenveel bloem. Die smaakte wel een het deeg rees veel beter.
Vond ik ook. De texture is goed, maar ze waren flauw.
Al jaren bak ik prima oliebollen met oliebollenmix. Dit jaar leek het me leuk dit recept te gebruiken; ik heb namelijk goede ervaring met je recepten. Helaas ging het deeg bij mij ook niet rijzen, ook niet na een extra zakje gist en opwarmen in de oven. Vlak voor sluitingstijd daarom alsnog twee pakken mix gehaald en gelukkig nog lekkere bolletjes kunnen bakken… Ik begrijp niet wat er mis is gegaan, heb instant gist gebruikt, welke gist zou je aanraden?
Hoi,
Als je instant gist hebt gebruikt die kun je het beste direct bij de bloem doen anders gaat het niet goed rijzen staat ook op de verpakkingen en op internet
Zie link: https://broodsmakelijk.nl/verschil-droge-gist-en-instant-gist
Ik gebruik ook instant gist. Is je melk niet té heet geweest?
Bedankt Remy, de link is duidelijk! Daar is het dan mis gegaan, ik heb t bij de melk gedaan.
Hoi Laura, ik ben lekker aan het bakken geweest met jou recept. Het resultaat viel mij een klein beetje tegen. Het zijn mooie bollen geworden maar de smaak vind ik wat vlak. Is meer basterdsuiker dan de oplossing?
Vriendelijke groet, Marleen
Wat jammer om te horen. De naar jouw mening vlakke smaak kan op allerlei manieren opgelost worden, misschien juist door lekkere vullingen?
Ik heb nog een tip voor het oplossen van de gist, want zo in de melk vind ik zelf nooit zo goed gaan. Beter gaat het als je de verbrokkelde gist met de suiker mengt en even laat staan. Het wordt dan vanzelf vloeibaar, heel grappig! Dan de lauwe melk erbij en klaar is Kees. Succes allemaal en prettige jaarwisseling!
Ik ga ze morgen proberen te maken, ik heb geen zin om achter in de rij te gaan staan om een paar van die vette oliebollen (hier zijn ze niet zo lekker namelijk). Als ik dit lees denk ik, dat moet ik ook kunnen hihihi. Ik hoop dat het zo is. Groetje en alvast een hele fijne jaarwisseling, Groetjes Greetje
Dat gaat vast helemaal goedkomen, geniet van je zelfgemaakte oliebollen en een fijne jaarwisseling ook.
1000x dank!
Je receptuur gebruikt en i.p.v. melk, lactosevrije melk gebruikt ivm intolerantie. Ze zien er prachtig uit en de kinderen genieten dat zij ook oliebollen kunnen eten!
Dank daarvoor!
Ontzettend fijn dit! Graag gedaan, hier doe ik het voor 🙂
Hi ik heb ze gemaakt en zijn super goed gelukt. Je hebt sowieso een super leuke blog en recepten ik ben 12 en heb heel veel lekkere en leuke baksels gemaakt dankzij jouw blog
Gr zara
Wat leuk dat je midden in april lekker oliebollen aan het bakken bent 😉 Geniet ervan!
Ik vond ze super lekker
ik wil dit recept ook gaan proberen met mijn dochter we hebben een grote fam. dus wil ik 1000 g bloem gebruiken moet ik de rest zoals gist 7 gram melk enz ook allemaal aanpassen dacht zelf om gewoon alles dubbel te doen dan maar weet het niet zeker ik wacht een reactie af grtjs
Ja als je een ding verdubbeld moet je de rest ook verdubbelen. Anders kloppen de verhoudingen niet meer
Wat ik in jouw geval zou doen, is twee porties beslag maken (hoef je niets te verdubbelen, maak je het gewoon 2 keer 😉 ). Eerst beslag 1 maken, laten rijzen. Tegen einde rijstijd van beslag 1 maak je beslag 2. Ben je de eerste lading aan het bakken, dan rijst de tweede. Ben je klaar met bakken van beslag 1, dan is beslag 2 bijna klaar met rijzen.