Zelf scones maken moeilijk? Welnee! Met dit scones recept maak je ze met gemakkelijk zelf voor bij de high tea of brunch, uiteraard met clotted cream. Ik geef je vandaag het recept en alle baktips die je nodig hebt.

Zelf scones maken

Nadat ik jaren terug eens scones maakte die faliekant mislukten, stelde ik het opnieuw bakken uit. Met zo’n 6 á 7 jaar om precies te zijn. Ik maakte toen een chocolate chip variant die uiteindelijk meer weg had van stenen dan van scones.

Ze waren echt compleet mislukt, dat bleek uiteindelijk te liggen aan het recept dat ik gebruikte. Inmiddels heb ik zelf een goed recept ontwikkeld dat niet alleen super makkelijk is, maar ook ontzettend lekker!

Scones met clotted cream

Er zijn heel veel lekkere dingen die je op dit kleine zoete broodje kunt smeren, maar dit is toch wel de meest belangrijke: clotted cream.

Als je voldoende tijd (en geduld) hebt dan is het heerlijk om échte clotted cream te maken, dat duurt even maar is wel echt fantastisch lekker. Wil je snel klaar zijn? Maak dan mijn recept voor snelle clotted cream.

En wat kun je verder op je scones smeren bovenop dat laagje clotted cream? Meer dan genoeg opties, ik deel enkele tips met je:

Scones maken

Het complete basisbakboek 

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.  

Bestel hier!

Afbeelding

Scones ingrediënten

Wat heb je eigenlijk nodig als je aan de gang gaat met een scones recept? Niet veel. Dat kan ik alvast verklappen. De ingrediënten heb je waarschijnlijk gewoon al in huis, dus hopelijk is er na het lezen van dit artikel niets meer dat je tegenhoudt om zelf aan de slag te gaan.

  • Ongezouten roomboter: ik gebruik zelf altijd boter op kamertemperatuur, maar koude boter kan ook in dit geval.
  • Zelfrijzend bakmeel: in dit geval hoef je zelf geen extra rijsmiddel aan het beslag toe te voegen.
  • Fijne kristalsuiker: een kleine hoeveelheid om een lichte zoete smaak aan deze zoete broodjes te geven.
  • Melk: zodat de scones voldoende vocht bevatten en om ze af te strijken voordat ze de oven ingaan.
  • Uitsteekvorm: daarvoor gebruik ik altijd een uitsteker uit deze handige kartelvormige set.

Misschien zal het je zijn opgevallen, dit zijn scones zonder eieren! Die heb je echt niet per se nodig om lekkere scones te bakken.

Meer scones recepten

Ik heb sinds ik dit basisrecept online zette inmiddels al vele lekkere variaties gebakken. Je kunt ze zowel met zoete toevoegingen maken, als hartige scones. Het is allebei onwijs lekker!

En het is maar net welke smaaktoevoeging het beste bij jouw high tea of brunch past. Heb je al veel zoete taartjes op de planning? Dan kunnen hartige scones een perfecte toevoeging zijn. Hier zit vast iets tussen dat je lekker lijkt:

Scones recept bakken

Scones bewaren

Voor het kerstontbijt en paasontbijt ben ik altijd degene die een doos vol scones meeneemt, samen met zelfgemaakte clotted cream en jam. En ik sta niet extra vroeg op, ik maak ze gewoon al eerder.

Hoe lang kun je scones bewaren?

Goed verpakt blijven scones zo’n 4 dagen goed. Zelf maak ik ze meestal 1-2 dagen van tevoren en vlak voor serveren schuif ik ze nog een paar minuten in de oven om op te warmen.

Scones invriezen

In een luchtdichte verpakking kun je scones tot 3 maanden invriezen.

Tips: scones maken

Kan ik het deeg voorbereiden en later afbakken?

Je kunt ze het best direct bakken en dan een dagje bewaren in een trommel. De volgende dag zijn ze ook nog hartstikke lekker! Extra lekker is om de scones dan nog even op te warmen, zo’n 8-10 minuutjes is genoeg. Als ik ze niet direct (of de volgende dag) opeet, dan vries ik ze altijd in. Dat werkt ideaal.

Waardoor kan ik de melk in dit recept vervangen?

Verschillende lezers hebben mij laten weten dat sojamelk of rijstmelk prima werkt in dit recept als vervanging van de koemelk.

Waarom zijn mijn scones droog?

Dan zijn ze waarschijnlijk te lang/heet gebakken. Let er ook op dat je bij het gebruik van een heteluchtoven de temperatuur 10-20% lager zet, de baktijd blijft hetzelfde.

Waarom zijn mijn scones heel compact?

Het deeg moet heel kort gekneed worden, anders bakken de scones erg compact. Zodra je ziet dat alle ingrediënten zich tot een soepel deeg vormen, dan stop je direct met kneden.

Kan ik het zelfrijzend bakmeel vervangen?

Als je liever bloem gebruikt dan kan dat, maar dan heb je wel bakpoeder nodig. Zonder rijsmiddel krijg je niet het gewenste resultaat in dit recept. Lees hier meer over zelfrijzend bakmeel vervangen.

Wil je het zelfrijzend bakmeel vervangen door een glutenvrij alternatief? Let dan goed op wat er op de verpakking van het glutenvrije meel staat, zelf heb ik dit niet getest.

Kan ik het deeg ook met de keukenmachine maken?

Dat kan, maar dan kneed je het al snel te lang, waardoor het deeg plakkerig en onwerkbaar wordt. Je scones bakken dan bovendien compact en taai.

Recept scones maken

Scones recept bakken

Opslaan
Recept afdrukken

4.42 van 196 stemmen

Zelf scones maken

Wist je dat zelf scones maken hartstikke simpel is? Heerlijk met een clotted cream en een beetje jam. Perfect voor bij de high tea, maar ook als tussendoortje.
Voorbereiding10 minuten
Bereiding12 minuten
Totaal22 minuten
Porties: 7 stuks

Ingrediënten

  • 40 gram ongezouten roomboter
  • 225 gram zelfrijzend bakmeel
  • 30 gram fijne kristalsuiker
  • Snuf zout
  • 110 ml melk
  • Extra melk voor bestrijken

Benodigdheden

Instructies

  • Doe het zelfrijzend bakmeel samen met de klontjes boter in een kom. Wrijf de boter tussen je vingertoppen door het meel, het wordt dan een beetje kruimelig. Roer suiker en zout er doorheen.
  • Voeg als laatst de melk toe en roer dit met een vork of mes door tot je een klonterig mengsel krijgt.
  • Kneed heel kort met de hand tot een deeg – als je te lang kneed zullen de scones stevig en compact uit de oven komen.
  • Rol of druk het deeg uit tot een dikte van 3 centimeter. Met een ronde uitsteker van 5 centimeter doorsnede steek je de scones uit.
  • Kneed het overige deeg weer tot een bal, maak er een plak uit en steek weer zoveel mogelijk rondjes deeg uit. Ga zo door tot het deeg op is.
  • Leg de scones op een met bakpapier beklede bakplaat. Bestrijk de bovenkant met een beetje melk.
  • Bak in 12-15 minuten op 220 °C (boven- en onderwarmte) tot ze gaar en lichtbruin zijn.
Tips

Wist je dat je ook heel gemakkelijk volkoren scones kunt maken?
Bewaren

Goed verpakt buiten de koelkast zo’n 4 dagen houdbaar. In de vriezer tot 3 maanden.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

216 reacties

  1. Karin schreef:

    Hoi Laura,
    Vanochtend de scones gebakken, geheel naar jou recept. Helaas bleven ze net zo plat als dat ze de oven in schoven.
    Wat zou er fout gegaan kunnen zijn?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dat is altijd lastig om te zeggen vanaf een afstand Karin. Heb je wel zelfrijzend bakmeel gebruikt?

  2. Karin schreef:

    Jazeker, zelfrijzend bakmeel. Ze waren aan de buitenkant zo mooi gebakken, maar het bleven platte schijven 😒

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dan is dat het inderdaad ook niet. Het is lastig te zeggen wat er dan is mis gegaan… Nog een keer proberen misschien?

  3. Fenna van Veen schreef:

    3 sterren
    Hey Laura, uiteindelijk was het heerlijk, maar ook bij mij werd het met deze hoeveelheid melk een kleverige geheel en geen mooi samenhangend deeg. Ik heb best wat zelfrijzend bakmeel toe moeten voegen om het deeg weer goed te krijgen Alles netjes afgewogen en afgemeten, wel verdubbeld: 80 g boter, 60 g suiker, 450 g zelfr bakmeel, 220 ml melk. Kan het zijn dat de 110 ml melk inclusief melk voor bestrijken is? In ieder geval tip voor iedereen rustig aan met de melk!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Fenna. De melk die je nodig hebt voor het bestrijken is niet zoveel dus ik denk niet dat dat het verschil is. Maar fijn dat het uiteindelijk wel gelukt is!

  4. Help schreef:

    Deze scones blijven mislukken bij mij… weet iemand misschien waarom?
    Ik volg het recept op de gram/ml, en alle stappen streng. Als ik het deeg 3cm hoog maak dan krijg ik er maar 4 scones uit en die zijn zo dik uiteindelijk in de oven dat ze rauw blijven. Ik heb geprobeerd het deeg dunner uit te rollen en dan blijven het platte disks.

    Als ik het deeg een beetje “grof” laat blijft het grof. Als ik het deeg meer door elkaar meng tot echt een glad deeg rijzen ze niet.. ik word er moedeloos van.

  5. Jade schreef:

    5 sterren
    Ik maakte ze met een tikje extra boter op 200° in de airfryer (10 min). Helemaal perfect!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Goed om te horen!

  6. Mandy schreef:

    5 sterren
    Vandaag gemaakt. Ben echt een beginner en ze zijn super gelukt. Super makkelijk recept.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Leuk om te horen Mandy!

  7. Lisa schreef:

    4 sterren
    Hoi Laura!
    Voor kerst jou boek gekregen, echt al zo veel lekkere recepten mee gemaakt. Helaas waren deze compleet mislukt. Het leken wel bakstenen. Blijkt dus als je het deeg maar een klein beetje te lang kneed dat ze dus zo hard worden. ( bedankt ChatGPT ) Wist ik niet.
    Mischien handig om in het recept ergens te vermelden? Vond het zelf zo zonde dat dit gebeurt was. Ik dacht dat ik moest doorkneden want het was nog geen perfect deeg. Maar dat hoeft dus helemaal niet het moet alleen NET samenhangen.
    Alleen maar een tipje. De 2e keer maken waren ze heerlijk 🙂

    1. Laura's Bakery schreef:

      He Lisa, Er staat wel dat het kort gekneed moet worden, maar wellicht inderdaad nog een aanvulling daarop neerzetten. Thanks voor de tip!

  8. Jinthe schreef:

    5 sterren
    Het is een heel fijn en makkelijk recept dus heel erg bedankt laura

    1. Laura's Bakery schreef:

      Goed om te horen!

  9. Corrie Zandbergen schreef:

    Hoi Laura. Is het ook mogelijk om het deeg een dag van te voren te maken en de scones al uit te steken en dat je ze dan de andere dag bakt? Ik hoor graag van je of dit mogelijk is

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dat heb ik zelf niet geprobeerd maar ik zou adviseren om ze wel meteen te bakken. Je kunt ze dan op de dag van serveren even opwarmen. Check ook de tips in het artikel!

  10. Marielle schreef:

    Hoi Laura,
    je hebt het over Lurpak roomboter maar is dat dan de smeerbare? Ik gebruik normaal namelijk harde roomboter

    1. Laura's Bakery schreef:

      Nee niet de smeerbare. Je gebruikt de goede!

  11. Jo schreef:

    5 sterren
    Eerste keer en heel erg goed gelukt. Ik denk voor de platte scones die de dames gemaakt hadden dat ze te lang gekneed hebben. Als je gewoon losjes kneed dus eigenlijk alleen met je vingertoppen gaat het goed. 😉

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ja scones moet je zo kort mogelijk mengen idd! Fijn dat ze goed gelukt zijn!

  12. Jo schreef:

    5 sterren
    O ja en ik heb roomboter gebruikt want lurpak vindt ik geen echte boter.🙃

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ik gebruik daarvan ook de gewone roomboter hoor!

  13. Hester Keuss schreef:

    5 sterren
    Prima recept, mijn scones waren misschien iets kleiner dan aangegeven ( 1,5 cm hoogte en wijnglas om het uit te steken). Mooi gerezen en de smaak was heerlijk.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Fijn dat het zo goed gelukt is Hester!

  14. Nancy Houben schreef:

    5 sterren
    Ze waren super lekker. Heerlijk ook met de clotted crème.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Goed om te horen Nancy!

4.42 from 196 votes (177 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept