Millionaire’s shortbread of caramel shortcake?
Och wat zijn er veel verschillende namen voor deze zalige taart. Maar wat is dan het verschil tussen caramel shortcake, chocolate caramel shortbread, millionaire’s shortbread, caramel slice, millionaire’s shortcake of Twix taart?
Waar komt het vandaan?
Millionaire’s shortbread is hetzelfde als caramel shortcake, echter hebben we al die verschillende benamingen te danken aan de vele plekken ter wereld waar dit recept veel wordt gemaakt.
Van oorsprong komt het recept uit Schotland, waar ze al sinds de twaalfde eeuw genieten van shortbread. Enkele eeuwen daarna bedachten de Schotten de combinatie met karamel en chocolade. Hemels!
Naast Schotland zijn er nog meer landen waar caramel shortbread ontzettend populair is. Het wordt bijvoorbeeld veel gemaakt in Australië, Nieuw-Zeeland (waar ze het dan weer Wellington squares noemen) en Engeland.
Een leuk detail is dat het in Nieuw-Zeeland een traditie met Nieuwjaarsdag schijnt te zijn, om hier een stuk van aan de eerste gast die binnen komt te serveren.
Zin in meer recepten met karamel? Op deze verzamelpagina vind je alle recepten met karamel die ik ooit heb gemaakt!
Dag Laura,
ik vraag me af of ik gesuikerde of ongesuikerde gecondenseerde melk moet nemen.
Hier in de supermarkt geen Friesche vlag, dus ik probeer een ander merk.
Vele groeten en dank voor al jouw heerlijke en duidelijke recepten!
Ik gebruik gesuikerde gecondenseerde melk. Succes! 🙂
Heerlijke taart! Bedankt voor het recept!
Even een tip voor de mensen zonder magnetron (zoals ik): heb de witte chocolade in een wegwerp spuitzak gedaan en in een theeglas met heet water (net gekookt in waterkoker) gedaan om te smelten. Werkte perfect.
Ik had een vraagje, mijn caramel was niet te hard, maar juist erg zacht, ik heb best wel lang lopen roeren , maar moet ik echt nog langer roeren zodat hij dikker wordt? of moet ik hem toch een kleine tijd in de koelkast laten zodat hij ‘harder’ wordt?
Heb je het mengsel goed aan de kook gebracht en laten indikken? Dan zou het in principe goed moeten opstijven bij het afkoelen.
Ja, de eerste poging was zelfs mislukt omdat het aanbrande 🙈 het was alsnog lekker want nu was het zachte caramel maar volgende x zou ik het dikker willen.
Hoi!
Afgelopen week dit recept gemaakt: meeeega lekker! Ik had een rechthoekig bakblik gebruikt, zodat ik vierkante stukjes ervan kon snijden. En op het gebakken deeg schijfjes banaan gelegd, daaroverheen de caramel (was wel wat lastig want mn caramel was wat te dik, dus volgende keer wat korter) en dan de chocola zoals beschreven. En de combi met banaan was echt té lekker! …en had id bodem een zakje vanillesuiker gedaan 😉
Hoi, ik heb al een gekookt blikje gecondenseerde melk in huis, oftewel caramel. Kan ik die zo hierin gebruiken ipv de caramel die in het recept wordt gebruikt of zou ik er iets aan toe moeten voegen om te komen tot een goede shortcake?
Ik heb dat zelf niet getest zo, maar lijkt dat het wel moet kunnen hoor!
Ik heb het al gedaan en het is prima gelukt. Ik heb er boter door gedaan, geen suiker.
Kan ik bij dit recept ook mijn vierkante 20×20 bakvorm gebruiken in plaats van een 26cm springvorm? En ik heb geen zelfrijzend bakmeel in huis, waarmee zou ik dat kunnen vervangen?
Dat kan! Via de omrekentool kun je de hoeveelheden berekenen. Je kunt dat vervangen voor bloem met bakpoeder: https://www.laurasbakery.nl/bloem-vervangen-door-zelfrijzend-bakmeel/
Ik maak dit recept al jaren! Blijft een heerlijke taart en altijd een hit op verjaardagen. Naast de smaak is iedereen altijd onder de indruk van het patroontje bovenop, dat stiekem zo simpel te maken is. Ook handig dat je hem buiten de koelkast kan bewaren als die al veel te vol zit met drank en hapjes voor je gasten.
Ik heb geen taartvorm zoals op de plaatjes, dus ik maak m altijd in een springvorm: werkt ook prima! Je ziet dan aan de zijkant de verschillende lagen meer zitten. Ik heb het een keer met lichtbruine ipv donkerbruine basterdsuiker gemaakt omdat ik die niet had en dat werkt ook goed. Je karamel wordt dan iets minder intens van smaak.
Verder heb ik nog een tip voor een heel mooie glossy finish van de chocolade: smelt 2/3e tot 3/4e van je chocolade zoals je wil (kan au bain marie maar ook prima in de magnetron) en roer daarna het laatste deel er doorheen (even geduld hebben) tot het is opgenomen. Hierdoor tempereer je de chocolade eigenlijk een beetje zonder al te moeilijk te doen met thermometers en dergelijke. Je chocolade wordt dan minder dof en krijgt een mooie glossy finish!
Waarom wordt er voor de karamel, donkerbruin suiker gebruikt i.p.v. lichtbruin suiker?
Vanwege de smaak en de textuur, hier lees je er meer over: https://www.laurasbakery.nl/soorten-suikers-om-mee-te-bakken/
Morgen de juffen van het kinderdagverblijf maar eens in het zonnetje zetten… dus vanavond deze voor ze bakken! Hij valt altijd in de smaak.
Hoi! Deze taart al weleens gemaakt, maar heb nou op 1 dag niet genoeg tijd om hem te laten afkoelen voor de volgende stap elke keer… Hoe kan ik het het beste verdelen?
Dag 1: Koek en caramellaag, Dag 2: chocolade laag
of
Dag 1: koek, dag 2: caramel en chocoladelaag.
Ik ben bang dat het uitdroogt 🙂
Dan zou ik zelf voor optie 1 gaan. Dan heb je het minste kans op uitdrogen verwacht ik.
lekerrrrrr☺
Hoi Laura een vraag
Ik heb een bakblik 22 cm is dat erg?
Mvg
Dat kan ook, maar dan zou ik even het recept omrekenen (met de knop bij het recept).
Late adapter. Net voor het eerst gemaakt. Mijn bakvorm is 29 cm, dus de omrekentool is heel handig. Ik heb wel gewoon één blikje gecondenseerde melk gebruikt, maar dat zou te weinig caramet zijn. Dus ik heb er ongezouten pinda’s aan toegevoegd voir wat meer volume. Dan wordt het een snickers shortcake 😁 Kijk er naar uit om ‘m vanavond aan te snijden. Heerlijk bij een kop koffie!