Zelf lemon curd maken is helemaal niet moeilijk. Met slechts een paar ingrediënten maak jij jouw eigen curd van verse citroenen om (bijvoorbeeld) in een overheerlijke lemon meringue taart te verwerken.

Lemon curd maken

In mijn bakweekend vorige maand maakte ik voor het eerst lemon curd. Geen idee waarom dit er nog niet eerder van was gekomen. Omdat ik zo’n zin had om lemon meringue pie te maken wilde ik het gelijk goed doen en ook zelf de lemon curd maken.

Ik maakte een grote portie zodat ik er direct meer recepten mee kon bedenken én om te zorgen dat ik nog wat over had om door de yoghurt te doen (heel lekker!).

Van tevoren had ik niet gedacht dat het zo simpel zou zijn om lemon curd zelf te maken. In deze how to video laat ik zien hoe je dat doet.

BAKTIP: Wanneer je lemon curd maakt, kan je dit kan je prima in een afgesloten pot bewaren. Ik gebruik hier meestal de glazen inmaakpotten en deksels van Dille en Kamille voor.

Lemon curd

Recepten met lemon curd

Je kunt eindeloos variëren met deze zalige citroen curd. Doe een beetje door je yoghurt, een schepje over een ijs dessert, smeer het op een cracker en natuurlijk: serveer het bij scones met clotted cream. Ja, het is echt allemaal lekker!

Maar je kunt ook allerlei lekkere baksels maken waar je de lemon curd in verwerkt. Alle recepten met lemon curd heb ik voor je verzameld. Ik zal vast een aantal van mijn favorieten noemen:

Maar er zijn nog veel meer van dit soort recepten op Laura’s Bakery te vinden. En als deze recepten je al aanspreken, dan smaken mijn recepten met citroen je vast ook goed!

Het complete basisbakboek 

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent. 

Bestel hier!

Afbeelding

Lemon curd bewaren

Als je lemon curd nodig hebt voor een recept kun je dat prima al op voorhand maken, dat scheelt op het laatste moment weer wat tijd in de keuken. Vergeet ook niet je glazen potten te steriliseren zodat de curd extra lang goed blijft.

Hoe lang kun je lemon curd bewaren?

Wanneer de lemon curd helemaal is afgekoeld doe je het in een pot die je in de koelkast bewaart, daar blijft het zo’n 2 weken goed.

Als je de potten van tevoren hebt uitgekookt kun je de curd tot wel 1 jaar bewaren op een koele, donkere plek buiten de koelkast.

Lemon curd invriezen

In een luchtdicht afgesloten verpakking kun je de curd tot 1 jaar invriezen. Handig is om dat vast in kleinere porties te doen.

recepten met lemon curd

Veelgestelde vragen

Mag je lemon curd eten als je zwanger bent?

Ja, dat mag. De au bain-marie bereiding zorgt ervoor dat de curd niet warmer kan worden dan 100 °C (het kookpunt van water), maar de curd is goed zodra deze de temperatuur van 80 °C heeft bereikt. Schadelijke bacteriën worden al gedood boven de 70 °C. Bron

Waarom wordt de lemon curd niet dik?

Dan is de curd niet lang genoeg ingedikt en moet deze langer au bain-marie verwarmd worden. Het kan verschillen per warmtebron hoelang dit duurt en ook heeft het materiaal van de kom hier invloed op.

In principe kun je aanhouden dat de lemon curd goed is zodra deze 80°C bereikt, dat kun je meten met een suikerthermometer. Onthoud ook dat de curd nog verder indikt als deze afkoelt.

Heeft je curd na meer dan een half uur au bain-marie verwarming nog steeds niet de goede dikte? Dan waren je eieren vermoedelijk aan de kleine kant. Voeg er nog een half losgeklopt ei aan toe of meng wat gelatine door het mengsel en laat het vervolgens afkoelen.

Mijn lemon curd bevat witte stukjes, wat is dat?

Dat zijn stukjes gestold eiwit en die hoor je niet in je lemon curd terug te vinden. Als het vuur te hoog staat en je roert het ei er te snel en niet gelijkmatig doorheen, dan kan het gaan stollen. Je kunt je lemon curd het beste door een zeef halen om de witte stukjes eruit te zeven.

Om te voorkomen dat dit de volgende keer weer gebeurt:

  • Zorg ervoor dat je kom het water niet raakt bij au bain-marie verhitting
  • Zet het vuur niet te hoog als je het ei toevoegt (of haal de kom even van de pan af) en roer het er direct goed doorheen, liefst met een garde.
  • Zodra het ei door het mengsel is opgenomen, zal het niet meer stollen.

Hoe kan het dat mijn lemon curd bitter smaakt?

Dan heb je waarschijnlijk het wit van de citroenschil meenomen tijdens het raspen. Bij het gebruik van de citroenschil wil je enkel het gele deel van de schil gebruiken, omdat het witte erg bitter is en dus ook een bittere smaak aan je curd meegeeft.

Waarin kan ik de lemon curd bewaren?

Hiervoor kun je oude jampotten gebruiken (die je steriliseert voor gebruik) of je schaft ze nieuw aan. Ik gebruik hier graag de glazen inmaakpotten en deksels van Dille en Kamille voor.

Lemon curd recept

 

Recept Lemon curd

Opslaan
Recept afdrukken

4.82 van 69 stemmen

Recept: lemon curd

Lemon curd maken is helemaal niet moeilijk. Met slechts een paar ingrediënten maak jij zelf een overheerlijke curd van citroenen!
Voorbereiding5 minuten
Bereiding20 minuten
Totaal25 minuten
Porties: 1 potje (ongeveer 550 gram)

Ingrediënten

  • 2 flinke citroenen rasp en sap (ongeveer 130 ml)
  • 200 gram fijne kristalsuiker
  • 125 gram ongezouten roomboter
  • 2 eieren geklutst

Instructies

  • Rasp de citroenen en pers ze uit. Zeef het sap even om velletjes en pitjes te verwijderen.
  • Doe citroenrasp, suiker en roomboter in een hittebestendige kom en verhit deze au bain-marie. Zet op middelhoog vuur. Laat de ingrediënten in de kom smelten en roer rustig door tot een gladde massa.
  • Als alle boter is gesmolten voeg je het citroensap toe, roer dit door het mengsel met een garde. Voeg hierna ook de eieren toe terwijl je blijft roeren. Nu is het een kwestie van geduld. Houd af en toe in de gaten of er nog genoeg water in je steelpan zit.
  • Blijf rustig roeren in de kom terwijl de lemon curd steeds wat dikker wordt. Als de lemon curd de dikte van yoghurt heeft is hij goed. Om een tijdsindicatie te geven; dit duurde bij mij ongeveer 20 minuten.
  • Giet de lemon curd in een schaal om af te koelen. Terwijl de lemon curd afkoelt dikt hij ook nog verder in tot de uiteindelijke, juiste dikte.
Tips

Controleer jij liever met een thermometer of de curd goed is? Dan kun je aanhouden dat de curd bij een temperatuur van 80 °C goed moet zijn. Dit kun je controleren met een suikerthermometer.
Bewaren

Wanneer de lemon curd helemaal is afgekoeld doe je het in een pot die je in de koelkast bewaart, daar blijft het zo’n twee weken goed. Als je de potten van tevoren hebt uitgekookt kun je de curd tot wel een jaar bewaren op een koele, donkere plek buiten de koelkast.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

366 reacties

  1. F schreef:

    Kun je lemon curd ook zonder schil maken?

    1. Laura Kieft schreef:

      Je kunt het proberen, maar dan is de smaak heel anders. Veel minder intens.

  2. jolanda schreef:

    Kan ik de lemoncurd ook weer wat vloeibaarder maken door hem te verhitten of gebeurt er dan iets smerigs met het ei? Ik wil het als topping op een monchou taart gebruiken.

    1. Laura Kieft schreef:

      Ik zou de lemon curd met een spatel gewoon even goed doorroeren, daar wordt het ook al wat losser van en kun je het prima over een taart verdelen.

  3. Floor schreef:

    Hoi Laura,

    Ik las zag net jouw recept voor lemon curd. Het lijkt me heerlijk en ik wil hem gebruiken als vulling voor een carrot cake. Mijn zoontje heeft alleen een koemelk allergie en mag dus geen roomboter. Zou ik die kunnen vervangen voor plantaardige boter in dit recept, of werkt het dan niet?
    Alvast bedankt voor je reactie!

    1. Lara schreef:

      Hoi Floor,

      Ik heb net de lemon curd gemaakt met biologische kokosolie (geurloos) in plaats van boter, gewoon dezelfde hoeveelheid aanhouden. Eerst denk je: oh help, de suiker lost niet op, maar dat komt goed als je het citroensap toevoegt. De suiker lost dan alsnog op.

  4. sien warring schreef:

    Hallo Laura,
    vanmiddag heb ik de lemon curd gemaakt. Ik heb denk ik iets fout gedaan want ik proef de boter er zo bovenuit. En het is niet erg lobbig. Wat kan ik vrrkeerd hebben gedaan.
    Groeten Sien Warring.

    1. Laura Kieft schreef:

      Heb je wel de juiste boter gebruikt (ongezouten roomboter) en alles goed afgewogen?

  5. sien warring schreef:

    Ik zal het nogeens proberen

  6. Nienke schreef:

    Hoi! Ik heb het vandaag gemaakt, alleen stilde sommige stukje eiwit wat…. hoe kan ik dat voorkomen?

    1. Laura Kieft schreef:

      Dan is het toch iets te heet geweest. Zodra je het geklutste ei toevoegt gelijk goed blijven roeren, liefst met een garde.

  7. Janwillem van Boven schreef:

    Hallo Laura,
    Zojuist Lemon curd gemaakt. Het duurde even, maar dan heb je ook wat. Samen met de KARAMELSAUS en de Chocolade tulband met noten en karamel, was het een Laura weekend.
    MVG
    Janwillem

  8. Anne-Martine schreef:

    Afgelopen zaterdag de lemoncurd gemaakt. Ik had niet genoeg kristalsuiker, dus heb ook rietsuiker gebruikt. Het resultaat is er volgens mij niet minder om (wel iets donkerdere kleur). Ik ben blij dat ik meteen de dubbele hoeveelheid gemaakt heb, want dan kan ik er even mee vooruit (heb het in kleine uitgekookte jampotjes verdeeld). Mijn eerste poging van de lemon meringue plaatcake zonder meringue (tijdgebrek) was ook heerlijk. Dank voor je lekkere recepten en uitgebreide omschrijving

  9. Franka schreef:

    Dit recept is zo lekker en zo makkelijk! Ik ben er helemaal fan van, voor mij geen lemoncurd meer uit een potje. Ik gebruik wel wat minder suiker zodat de citroensmaak net wat heftiger is, 150g is voor mij perfect. Maar dat is natuurlijk een kwestie van smaak!

  10. Joyce schreef:

    Dit recept pak ik er altijd bij als ik lemoncurd maak! Nu heb ik echter een vraagje: ik heb citroenen gekocht bij de lidl, er staat op dat de schil bewerkt is. Dus het lijkt mij beter om deze dus niet mee te raspen.
    Kan ik in plaats van de schil gewoon het sap van twee extra citroenen gebruiken? En hoe zit het dan weer met de verhoudingen omdat je dan dus meer vocht toe voegt?

    1. Laura Kieft schreef:

      Vrijwel alle citroenen in de supermarkt zijn bewerkt, ik was ze gewoon goed voor ik ze gebruik.

      1. Joyce schreef:

        Bedankt voor je antwoord, dan ga ik ze inderdaad gewoon goed wassen zodat ik de schil ook kan gebruiken! 🙂

  11. Yolanda schreef:

    Hoi Laura, vandaag lemon-curd gemaakt voor de eerste keer en het is gelukt! Wat een heerlijke curd, heb er meteen maar een cake bij gebakken 🙂 Fijne dagen gewenst

  12. Joke schreef:

    Ik verwarm eerst de boter en suiker in een pannetje tot de boter is gesmolten, dan het citroensap en de rasp erbij, en alles goed warm laten worden. Niet laten koken! Ik laat het ei in het schaaltje zitten, en voeg daar met hele kleine straaltjes het hete boter, suiker en citroenmengsel bij. Heel goed roeren met een garde. Dan gaat het al iets binden. Dan schenk ik de inhoud van het schaaltje weer in de pan, zet alles op een niet te hoog vuur, heel goed roeren met een garde, en in 5 minuten is de lemoncurd klaar. Heerlijk!

  13. Maartje schreef:

    Ik was te snel ?.
    Ik lees nu in je boek dat het na aanbreken van de pot nog twee weken in de koelkast houdbaar is.

    Groetjes Maartje

  14. Debbie schreef:

    Hallo Laura,

    Moet de lemoncurd met roomboter gemaakt worden of kan het ook met een pakje bakboter?

    Gr Debbie

    1. Laura Kieft schreef:

      Daar heb je roomboter voor nodig.

  15. Yvanka schreef:

    Hoi Laura,

    Deze week je lemon curd gemaakt voor de lemon merinque cheesecake, heerlijk ! Vandaag weer de lemon curd gemaakt maar dan met sinaasappel, daar sap van 1 limoentje aan toegevoegd en smaakt super !!

    Groetjes Yvanka

    1. Gerda kap schreef:

      Laura even een vraag mijn lemoncurd lukt heel goed alleen zodrra ie op d zandtaartbodem komt wordt ie wat nattig hoe komt dat gr gerda

4.82 from 69 votes (56 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept