Met dit makkelijke recept maak je thuis de lekkerste gingerbread koekjes. Ik maak ze ieder jaar weer voor de feestdagen, het is een perfect kerstkoekje.

Zo maak je gingerbread koekjes

Na vele gingerbread recepten te hebben gelezen was ik er niet uit welke ik nu wilde gebruiken. Sommige vond ik teveel richting speculaas gaan, anderen hadden ingrediënten die je niet in elke supermarkt vindt.

Daarom besloot ik mijn eigen recept samen te stellen. Dat heeft goed uitgepakt, ik vond ze namelijk erg lekker en ze behouden tijdens het bakken goed hun vorm, ideaal om daarna te versieren!

Waar smaakt gingerbread naar?

De reden dat ik deze koekjes zo lekker vind geworden? Omdat de kruidige smaak van de gingerbread kruiden niet te overheersend is.

Dat heeft te maken met de hoeveelheid specerijen die ik in het recept heb verwerkt, maar ook omdat ik graag mijn eigen gingerbread specerijenmix maak.

Die kruidenmix is precies op mijn smaak afgestemd en je hebt er maar vier soorten specerijen voor nodig: gember, kaneel, nootmuskaat en kruidnagel.

In verhouding heb je de meeste gember en kaneel nodig, waarbij je de gember er duidelijk bovenuit proeft. Het smaakt dus wel echt anders dan speculaaskruiden.

Gingerbread koekjes recept (1)

Peperkoekmannetjes en gingerbread koekjes maken

Als je gingerbread koekjes gaat maken, dan kun je kiezen voor allerlei vormen. De meest bekende is de vorm van peperkoekmannetjes (gingerbread men). Het vrolijke koekmannetje schreeuwt kerst.

Maar je hebt natuurlijk veel meer opties. Wat dacht je van een koekuitsteker in de vorm van een mooie ster, kerstboom, kerst-sok, een klokje of een ovenwant?

Voor verschillende vormen koekjes vind ik deze set kerst uitstekers erg geschikt. Als je geen uitstekers in huis hebt, kan je de vormen ook uit het deeg snijden.

Wil je toch het liefst echte peperkoekmannetjes bakken? Dan vind ik persoonlijke deze peperkoekmannetjes uitstekers erg leuk. Door de verschillende maten kun je toch nog wat variatie aanbrengen in de mannetjes.

BAKTIP: Wist je dat dit recept ook perfect is om een deegroller met reliëf te gebruiken? Zo geef je je baksel in één keer een mooie decoratieve afwerking. Hier vind je mijn tips voor een deegroller met reliëf.

Gingerbread koekjes versieren

Los van de verschillende vormen die je je koekje kunt geven door te kiezen voor allerlei kerstige koekuitstekers, kun je ook variëren in hoe je de koekjes gaat versieren.

In dit recept koos ik voor witte royal icing, aangebracht met een spuitzak en spuitmondje #2 van Wilton. Dat geeft de koekjes een klassiek uiterlijk. Je kunt ook kiezen voor meerdere kleuren icing en niet alleen subtiele lijnen aanbrengen op het koekje, maar het gehele koekje decoreren.

In de tussentijd heb ik al erg vaak gingerbread koekjes gemaakt en elke keer versierde ik ze weer op een andere manier. Kijk maar eens bij onderstaande recepten voor wat inspiratie:

Op zoek naar inspiratie voor het kerstdiner? Kijk dan eens tussen mijn verzameling recepten voor kerstnagerechten!

Het Feestdagen Bakboek

Ben jij net als ik dol op de feestdagen en dan eigenlijk vooral op het maken van leuke baksels daar omheen? Dan is Het Feestdagen Bakboek echt wat voor jou. Met dit boek bak je het hele jaar door voor de feestdagen en zelfs buiten de feestdagen om kun je dit boek er perfect bij pakken. Van koekjes en brownies tot desserts en prachtige taarten, voor ieder moment vind je een geschikt recept.

Bestel hier!

Afbeelding
Het Feestdagen Bakboek - Sinaasappel cranberry laagjestaart -Gingerbread koekjes recept

Gingerbread koekjes bewaren

Ik bak ieder jaar in december ergens halverwege de maand een flinke portie met gingerbread koekjes die dan tot na kerst goed blijven. Een ideaal koekje dat je lang kunt bewaren

Hoe lang kun je gingerbread koekjes bewaren?

In een koektrommel blijven deze koekjes 3-4 weken goed. Daarna zul je merken dat ze wat taaier beginnen te worden.

Gingerbread koekjes invriezen

Ook in de vriezer blijven deze koekjes lang houdbaar. In een afgesloten verpakking kun je ze tot 3 maanden bewaren.

Gingerbread mannetjes recept

Gingerbread koekjes recept

Gingerbread koekjes: tips

Hoelang kan ik het gingerbread koekdeeg in de koelkast bewaren?

Ongeveer een week. Hou er wel rekening mee dat je het deeg dan wel iets eerder uit de koelkast moet halen omdat het anders te hard is om gelijk uit te kunnen rollen.

Kan ik de nootmuskaat weglaten uit het recept?

Ja hoor, dat kan. Je kunt de gingerbread kruiden aanpassen naar jouw smaak, hoewel ik de gember niet weg zou laten (dan zijn het geen ‘ginger’bread kruiden meer).

Kan ik het gingerbread koekdeeg invriezen?

Koekjesdeeg kun je prima invriezen, het blijft maximaal 4-6 weken goed. Ik zou het dan in plakken invriezen, dan ontdooit het gemakkelijker.

Kan ik de bruine basterdsuiker ook vervangen door andere suiker?

Het kan, maar ik zou het niet doen. De bruine basterdsuiker is een smaakmaker. In een eerdere blog leg ik je uit wat basterdsuiker is.

Ik zie meer eieren dan in het recept staan op de stap-voor-stap foto's, hoe kan dat?

Ik maakte zelf de dubbele hoeveelheid.

Gingerbreadman recept
Gingerbreadman recept
Gingerbreadman maken
Gingerbreadman maken

 

gingerbread koekjes bakken

Opslaan
Recept afdrukken

4.72 van 46 stemmen

Gingerbread koekjes recept

Met deze gingerbread koekjes kom je helemaal in de kerstsfeer. Natuurlijk ook leuk om te versieren!
Voorbereiding10 minuten
Bereiding16 minuten
Totaal26 minuten
Porties: 40 middelgrote koekjes

Ingrediënten

Gingerbread koekjes

  • 225 gram ongezouten roomboter
  • 160 gram donkerbruine basterdsuiker
  • 160 gram suikerstroop ik gebruikte pannenkoekenstroop
  • 1 ei M
  • 1 eidooier M
  • 500 gram bloem
  • 3 el gingerbread kruiden
  • snuf zout

Decoratie (optioneel)

  • Royal icing kleur naar keuze
  • Óf (witte) chocolade gesmolten

Instructies

Gingerbread koekjes bakken

  • Meng de boter, suiker en stroop tot een romig mengsel. Voeg het ei en de extra eidooier toe en roer goed tot alles is opgenomen.
  • Meng de bloem, gingerbread kruiden en zout alvast door elkaar in een aparte kom. Dit voeg je in delen toe aan het andere mengsel.
  • Dit deeg blijft door de stroop redelijk plakkerig. Verdeel het deeg in 2 delen, maak hier plakken van en pak deze in met folie. Als plak koelt het deeg sneller af in de koelkast waardoor je eerder verder kunt gaan. Laat het deeg minimaal vier uur rusten voordat je er koekjes uit gaat steken.
  • Rol het deeg uit op bloem tot een dikte van max. 5 mm, steek je koekjes uit en leg deze op een met bakpapier beklede bakplaat.
  • Bak deze koekjes in ongeveer 16 minuten op 160 °C (boven- en onderwarmte). Laat de koekjes afkoelen voordat je ze versiert.

Gingerbread koekjes decoreren

  • Zin om te decoreren? Zowel de peperkoekmannetjes als de andere gingerbread koekjes kun je op een simpele manier versieren. Ik heb gekozen voor witte royal icing, maar je kunt ook een andere kleur royal icing of witte chocolade gebruiken.
Tips

Ook handig: ’s avonds het deeg maken zodat je de volgende ochtend gelijk kunt beginnen.
Bewaren

De koekjes kun je minstens 3-4 weken in een koektrommel bewaren, in de vriezer wel 3 maanden.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

181 reacties

  1. sylviia schreef:

    Leuke site en erg mooie creaties en goed overzichtelijk kom graag bij je website kijken.
    ga zo door.

    groetjes
    Sylvia

  2. Judith schreef:

    Hoi Laura, ik ben heel blij dat ik (toevallig) op je site ben gekomen! Wat een leuke en mooie dingen maak je! Even een vraagje, hoe weeg ik de stroop? Er staat: 160 gram suikerstroop, als ik dit eerst in een schaaltje doe blijft toch alles aan de randen plakken? Groetjes, Judith

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ik gebruik altijd een spatel om het kommetje goed leeg te schrapen zodat alles in het koekjesdeeg komt te zitten.

      1. schreef:

        Ik heb mijn kom (waarin ik alles meng) met suiker en boter op de weegschaal gezet, totaal optellen, of je weegschaal weer op 0 zetten, dan kan je zo de stroop erbij gieten tot 160 gram.

  3. Carlijn schreef:

    Hee laura!

    Jaa, daar ben ik weer… Maar ik ben een beetje aan het twijfelen over hoeveel ik van het deeg moet maken. Ik wil namelijk voor kerst die leuke huisjes maken maar dan moet ik wel 3 van die huisjes maken(vader,moeder,broer) kan dit allemaal met één portiedeeg ,of moet ik hiervoor een dubbele portie maken???

    Liefs,Carlijn.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Carlijn,
      Je kunt veel koekjes maken met dit recept, maar ik twijfel of het genoeg is voor 3 koekhuisjes. Zou voor de zekerheid een dubbele portie maken. Kun je van het overgebleven deeg altijd nog wat koekjes maken.
      Liefs, Laura

      1. Carlijn schreef:

        Oke!,dankjewel!

  4. schreef:

    Hi Laura,
    Heb ze vanmiddag gemaakt en ze waren HEEEERLIJK! heb de helft van het deeg ingevroren zodat ik ze met kerst vers op tafel kan zetten.
    Dank voor je recept en je superleuke blog!
    Groetjes Sé

  5. robin sue schreef:

    Hallo laura,

    Hoe groot is jouw uitsteker? Ik twijfel of ik wel genoeg heb aan de deeg (heb best een grote gingerbreadman uitsteker).

    Dankjewel!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Mijn uitsteker is ongeveer 10cm hoog.

      1. robin sue schreef:

        dankjewel!! nog één vraagm, hoe dik rol je de deeg uit om de koekjes uit te steken? 🙂

        1. Laura's Bakery schreef:

          ongeveer een halve centimeter dik.

  6. wendy r schreef:

    Hallo, wil morgen de koekjes bakken. Maar twijfel nog over het recept. Wil of dit recept, of die met vanillesuiker en speculaaskruiden. Heb namelijk geen gember in huis dus als ik jou recept kies moet ik nog even bij me buren aankloppen haha. Wat zou het verschil zijn tussen de speculaaskruiden en vanillesuiker of jou gember, kaneel en nootmuskaat. Ben bang dat het met die vanillesuiker super zoet wordt, dus die haal ik er dan misschien uit. Zijn het de verhoudingen die het kruidiger maken dan met speculaaskruiden?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Gingerbread en speculaaskruiden hebben een andere samenstelling en daardoor een andere smaak. Gingerbread heeft echt gember nodig, daar draait het om (ginger=gember).
      Vanillesuiker niet weglaten uit het recept, dat geeft juist smaak en maakt het niet veel zoeter.

  7. Evelien schreef:

    Hallo Laura,

    Allereerst mijn complimenten voor je blog..!! Het ziet er zo leuk en lekker uit allemaal..!! 🙂
    Maar even een vraagje.. Waar heb jij de Gingerbreadman, koekjesvorm vandaan..?? Ik ben namelijk al stad en land af geweest; heb alle bakwinkels hier in de buurt bezocht, maar ze zijn of te klein; of te hoekig.. :S

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Evelien,
      Dankjewel, wat leuk om te horen 🙂
      Ik heb mijn gingerbread vormpje bij deleukstetaartenshop.nl gekocht. Hier ben ik heel tevreden over, er zijn veel verschillende soorten inderdaad (en niet allemaal even mooi)
      Liefs, Laura

  8. seo schreef:

    Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired!

    Extremely helpful information specifically the last section :
    ) I maintain such information much. I used to be seeking
    this certain info for a long time. Thanks and good luck.

  9. isurfedthat.com schreef:

    Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I
    decided to check out your website on my iphon during lunch break.

    I enjoy thee knowledge you present here and can’t
    wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on mmy phone
    ..I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, aweseome blog!

  10. Thank you for another fantastic post. Whefe elsee could anyone get that type of ihformation in such
    an ideal method of writing? I have a presentation subsequent week, and
    I am at the look for such information.

  11. Lotje schreef:

    Ik heb ze vandaag gemaakt, maar is het niet meer uitgesproken van smaak als je verse gember gebruikt? gemberpasta ofzo?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ik denk het wel maar spreek niet uit ervaring. Je kunt het wel proberen 🙂 Al vond ik persoonlijk de smaak juist precies goed zo.

  12. Tes schreef:

    Hoi,

    ik wilde je recept gaan maken, maar de benodigdheden komen niet overeen met de foto die er boven is geplaatst.

    Hoeveel eieren moeten er in precies in en niets van bakpoeder?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Je kan exact de hoeveelheden in het recept aanhouden. Ik had het er al bijgezet, maar de hoeveelheden op de foto is voor een dubbel recept.

  13. Ilse schreef:

    Meng je het deeg met de hand of met een mixer? Ik heb het nu eerst met de mixer gedaan en vanaf het toevoegen van de bloem met de hand gekneed.
    Het ruikt heerlijk dus ik wacht vol verwachting…… 🙂

    1. Laura's Bakery schreef:

      Met de mixer, maar het laatste stukje kneed ik ook met de hand inderdaad 🙂

  14. Angel schreef:

    Hoi,

    wat een leuk recept! Ik ben van plan om dit te maken en wil het deeg een dag van tevoren in de koelkast zetten. Hoe lang moet ik wachten voordat ik de volgende dag koekjes uit het deeg kan steken?

    Groetjes, Angel

    1. Laura's Bakery schreef:

      hou rekening met een kwartiertje, zou ook iets langer kunnen zijn. Dat hangt af van de temperatuur in de keuken.

4.72 from 46 votes (42 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept