Hoe voorkom je een droge cake?

Gepost: 12 november 2017 Laatst bewerkt: 8 oktober 2026
Hoe voorkom je een droge cake?

Is jouw zelfgebakken cake droog geworden en vraag je je af hoe dat komt? Een lekkere cake hoort wat mij betreft heerlijk smeuïg te zijn. Daarom leg ik uit waardoor een cake droog kan worden en wat je kunt doen om een droge cake te voorkomen.

Waarom wordt een cake droog?

Om te begrijpen waarom een cake droog wordt, is het handig om te weten wat er tijdens het bakken gebeurt. In de oven verdampt een deel van het vocht uit het cakebeslag. Haal je de cake op het juiste moment uit de oven, dan is hij gaar en zit er nog voldoende vocht in voor een lekker smeuïg resultaat.

Blijft de cake te lang in de oven of verdampt het vocht te snel? Dan kan hij droog worden. Dat betekent dus niet automatisch dat er iets mis is met het recept. De baktijd, oventemperatuur en jouw oven spelen een belangrijke rol.

Mijn belangrijkste tips voor een smeuïge cake

Hieronder vind je alle manieren om een lekkere cake te maken nog eens uitgebreid maar kort gezegd komt het hierop neer:

  • Bak een cake niet langer dan nodig.
  • Controleer of jouw oven daadwerkelijk de ingestelde temperatuur bereikt.
  • Pas de temperatuur aan als je een heteluchtoven gebruikt.
  • Mix het beslag niet langer dan het recept aangeeft.
  • Bewaar een afgekoelde cake altijd goed verpakt.

1. De cake is te lang gebakken

Een van de meest voorkomende oorzaken van een droge cake is een te lange baktijd. Hoe langer je cake in de oven staat, hoe meer vocht er kan verdampen. Daardoor wordt de cake steeds droger.

De baktijd in een recept is daarom altijd een goede richtlijn, maar houd je cake richting het einde van de baktijd goed in de gaten. Jouw cake kan eerder klaar zijn dan de aangegeven baktijd.

2. De oventemperatuur is te hoog

Ook een te hoge oventemperatuur kan ervoor zorgen dat je cake droog wordt. Bij een hogere temperatuur verdampt het vocht namelijk sneller.

Controleer daarom altijd goed welke oventemperatuur in het recept wordt aangegeven. Op Laura’s Bakery zijn de temperaturen vrijwel altijd gebaseerd op boven- en onderwarmte.

Gebruik je een heteluchtoven? Stel de temperatuur dan ongeveer 10 tot 20 procent lager in. Lees hier meer over het omrekenen van onder- en bovenwarmte naar hete lucht.

3. Iedere oven is anders

Je volgt het recept precies en toch is je cake droog. Hoe kan dat? Grote kans dat jouw oven anders werkt dan de oven waarin het recept is ontwikkeld.

Iedere oven is namelijk anders. Een cake die bij mij perfect wordt op 180 °C, kan in jouw oven bijvoorbeeld al op 170 °C het beste resultaat geven.

Ik heb dat zelf ook gemerkt met verschillende ovens. De oude oven bij mijn ouders had vaak wat langer nodig dan in een recept stond aangegeven. Mijn huidige oven is juist regelmatig iets sneller.

Leer je oven daarom goed kennen. Twijfel je of de ingestelde temperatuur wel klopt? Met een losse oventhermometer kun je controleren hoe warm het daadwerkelijk in je oven is.

BAKTIP: Schrijf bij recepten die je vaker maakt op welke baktijd en temperatuur in jouw oven het beste werken. Zo hoef je de volgende keer niet opnieuw te zoeken naar het perfecte bakmoment.

4. Je hebt het cakebeslag te lang gemixt

Niet alleen de oven heeft invloed op het eindresultaat. Ook tijdens het maken van je beslag kun je al rekening houden met de structuur van je cake.

Ingrediënten als zure room, karnemelk en fruit kunnen bijdragen aan een smeuïge cake. Daarnaast is het belangrijk dat je het beslag niet langer mixt dan nodig.

Mix je een cakebeslag na het toevoegen van de bloem te lang, dan kunnen er teveel gluten ontstaan en kan de cake taaier en compacter worden. Mix daarom totdat de ingrediënten goed zijn opgenomen, tenzij in het recept specifiek staat dat je langer moet mixen.

Welke andere cakes kan ik bakken met dit basisrecept voor vanillecake - Laura's Bakery Basisbakboek

Het complete basisbakboek

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.

Bestel hier!

Afbeelding

Hoe voorkom je een droge cake na het bakken?

Je cake is perfect uit de oven gekomen: gaar, luchtig en heerlijk smeuïg. Dan wil je natuurlijk dat hij ook de volgende dag nog zo lekker smaakt.

Gelukkig kun je ook na het bakken een aantal dingen doen om ervoor te zorgen dat je cake minder snel uitdroogt:

Voeg na het bakken extra vocht toe

Je kunt na het bakken de cake licht bestrijken om hem langer smeuïg te houden. Denk bijvoorbeeld aan een beetje suikersiroop, likeur, kokosmelk of honing.

Ook een vulling kan helpen. Een laag jam of een fruitvulling voegt niet alleen extra smaak toe, maar helpt ook om de cake smeuïg te houden.

Gebruik een topping

Een topping is natuurlijk ontzettend lekker, maar heeft ook nog een praktische functie. De laag zorgt ervoor dat vocht minder gemakkelijk uit de cake kan verdampen. Denk bijvoorbeeld aan:

Laat de cake helemaal afkoelen voordat je de topping aanbrengt.

Bewaar je cake goed

Dit klinkt misschien vanzelfsprekend, maar de manier waarop je een cake bewaart maakt veel verschil. Laat je een aangesneden cake onbedekt op het aanrecht staan, dan zal hij sneller uitdrogen.

Bewaar cake daarom luchtdicht verpakt. Gebruik bijvoorbeeld een goed afsluitbare bewaardoos of verpak de cake goed in folie. Cake met een bederfelijke vulling of topping bewaar je in de koelkast.

Aan de slag met cake recepten

Met deze tips kun je aan de slag om zelf een lekkere, smeuïge cake te bakken. Bekijk alle Probeer eens een van de onderstaande recepten uit:

Nog niet uitgebakken na deze cakes? Bekijk hier nog veel meer verschillende cake recepten.

Pompoencake in tulbandvorm

appelcake

Veelgestelde vragen over het voorkomen van een droge cake

Kan ik een droge cake nog smeuïg maken?

Je kunt na het bakken extra vocht en smaak toevoegen met bijvoorbeeld een beetje suikersiroop, likeur, kokosmelk of honing. Ook een vulling of topping kan helpen.

Het beste resultaat krijg je natuurlijk door uitdrogen tijdens het bakken zoveel mogelijk te voorkomen.

Hoe controleer ik of mijn cake gaar is?

Steek tegen het einde van de baktijd een satéprikker in het midden van de cake. Komt deze er schoon of met een paar losse kruimels uit? Dan is de cake gaar.

Zit er nog nat beslag aan? Laat de cake dan nog even in de oven staan en controleer opnieuw

Kan ik een droge cake nog ergens voor gebruiken?

Zeker! Snijd de cake in blokjes en maak er een trifle van met laagjes room en fruit, zoals deze trifle met bramen.

Je kunt de cake ook verkruimelen, mengen met wat lemon curd en er deze heerlijke lemon curd cake truffels van maken.

Ook erg lekker: maak er cake wentelteefjes uit de oven van.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

21 reacties

  1. Nel Postema schreef:

    Bedankt voor de tips.
    Mijn vader en moeder legden altijd een paar plakjes brood op de cake als hij te droog was ( of geworden tijens het bewaren).
    De cake blijft prima en droogt niet uit. Als de plakjes brood droog zijn dan nieuwe er op. Meestal na 2 dagen.
    Het is het proberen waard. Wit of bruin brood maakt niet uit!

  2. Axelle schreef:

    Vraagje: hoe laat jij je cake afkoelen? In/uit de vorm? In/uit de oven? Met de oven open/dicht? Heeft de manier waarop je je cake laat afkoelen invloed op de droogte van de cake?
    Dankje!

  3. Axelle schreef:

    Dankjewel voor je leuke recepten, tips en antwoord!

  4. Truus seisng schreef:

    ik doe een kopje water bij het bakken in de oven

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ook een leuke techniek!

  5. S.verhaagen schreef:

    Ik heb sinds kort weer een gasoven . Probleem is dat de stan van gas er haast nooit bij staat alleen de graden, hoe reken ik dit om?

  6. Dirk van Huis schreef:

    De laatste weken mag ik graag een cake bakken. Vind het heel mooi, om het te doen. De ene keer , komt de cake te zacht eruit. De andere keer, komt het te droog uit. Voor mezelf wil ik eerst alleen maar cake maken, tot het helemaal goed eruit komen. Wanneer het helemaal lukt, ga ik over naar andere lekkere lekkernijen. Ik volg alleen de regels na die op het recept staan.
    Graag reactie erop?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Voor mij helaas lastig te zeggen wat er mis gaat zo op afstand. Misschien heb je hier wat aan: https://www.laurasbakery.nl/tips-voor-de-perfecte-cake/

  7. Anneke schreef:

    Hallo Laura,
    welke grootte (maat) eieren gebruik jij voor je basis cakerecept?
    ik me weleens laten wijsmaken dat je door te grote eieren (dus ook meer ei!!) ook een drogere cake kunt krijgen?
    Groetjes,
    Anneke

    1. Laura's Bakery schreef:

      Een 25 cm vorm (staat ook in het recept: https://www.laurasbakery.nl/basisrecept-vanillecake/). Je kunt het inderdaad smeuïger maken door een ei minder te gebruiken en bijvoorbeeld meer boter toe te voegen, maar echt droog wordt een cake niet van teveel ei (hoogstens te sponzig).

  8. Dirk van Huis schreef:

    Ik heb van mijn schoonzus gehoord, dat ik de cake gewoon, aan kan snijden. Dan in het geheel in een aluminiumfolie kan stoppen. Daarna gewoon helemaal in de diepvriezer kan doen. Het werkt heel goed

  9. Caroline schreef:

    De cake moet op 180 maar mijn oven kan op 175 of 200 wat kan ik dan het beste doen.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dan zou ik voor 175 gaan, tenzij je oven niet zo sterk is, dan is 200 weer beter.

  10. Teuni Soetendaal schreef:

    Ik had mijn oven op 170 graden en een uur maar daar brand de cake wel mee aan
    Toen naar 165 en wat korter maar nog te lang in de oven denk ik want de cake was te droog
    Heb je hier nog een tip voor?

    oven toch wat lager temperatuur zetten?
    Of korter bakken?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dat is wat lastig aan te geven als ik niet weet om welk recept het gaat Teuni. Bovendien is elke oven anders én elk recept is anders.

  11. Miranda van der zwan schreef:

    Ik heb ergens gelezen dat je na het vullen van de vorm in de lengte dunne schijfjes roomboter kunt stoppen. Je trekt daarvoor eerst een streep in het gladgestreken beslag. De cake wordt zo smeuīger. Zelf een keer uitgeprobeerd (wel wat dunnere plakjes dan in het voorbeeld) en het was erg lekker en minder droog.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dankjewel voor de tip Miranda. Ik heb dat zelf niet uitgeprobeerd maar zou goed kunnen inderdaad.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *