Soesjes maken

Gepost: 2 februari 2014 Laatst bewerkt: 16 februari 2026
Soesjes maken

Dit basisrecept om zelf soesjes te maken is ideaal voor het maken van allerlei lekkers. Van slagroom soesjes en tompouce soesjes, tot een indrukwekkende croquembouche. Ik deel het basisrecept met je én de nodige variaties.

Soesjes maken (soezendeeg)

Veel mensen denken dat soesjes maken maar lastig en ingewikkeld is. In werkelijkheid valt dit reuze mee en moet je vooral even weten hoe het recept in elkaar zit. Soezendeeg wordt namelijk gekookt (of ‘gegaard’) op een hittebron, waarna je de eieren tot slot aan het deeg toevoegt en er een glanzend geheel ontstaat.

Het belangrijkste is natuurlijk een goed recept (lees het van tevoren goed door) en een paar flinke spierballen als je de eieren door het soezendeeg roert. En heb je die (nog) niet, dan kan een mixer je zeker uit de brand helpen. Soezendeeg is best stevig en dat ga je na een poosje in je armen voelen.

Slagroomsoesjes

Omdat dit recept een basisrecept is voor de soes zelf (en dus niet voor de vulling), leg ik je in onderstaand recept niet uit hoe je ze moet vullen. Maar er staat natuurlijk al wel een recept op Laura’s Bakery voor de o zo populaire slagroomsoesjes.

basisrecept soesjes-1a

Meer lekkere soesjesrecepten

Met soesjes kun je alle kanten op. Zoals gezegd kun je ze eenvoudig vullen met slagroom, altijd lekker. Ook is het een optie om te kiezen voor banketbakkersroom, dat is een zwaardere vulling dan slagroom maar ongelofelijk lekker. De gulden middenweg is om te kiezen voor Zwitserse room, dat is een combinatie tussen slagroom en banketbakkersroom.

Maar er zijn veel meer opties. Wat dacht je van een hartig soesje met avocado en kip? Of bouw de soesjes tot een spectaculaire soesjestoren, zoals een croquembouche.

Van taart tot soezen

Ook heb ik een aantal bijzondere soesjes ontwikkeld die geïnspireerd waren door een ander baksel:

Of gebruik dit basisrecept voor soezen om ze in een andere vorm te spuiten, zoals voor een Bossche bol of bananen eclairs. De keuze is reuze en het resultaat erg lekker.

tompouce soesjes

Monchou taart soesjes

Soezen maken: tips

Kun je soezendeeg bewaren?

Ik heb dit zelf nog niet eerder gedaan, maar ik heb gelezen dat het moet kunnen. Bewaar het bijvoorbeeld in een goed afgesloten spuitzak in de koelkast.

Help mijn soesjes rijzen niet in de oven!

Dan heeft het soezendeeg waarschijnlijk onvoldoende (te kort) gegaard op het vuur.

Hoe weet ik wanneer mijn soezen gaar zijn?

Ze zijn gaar als ze een egaal goudbruine kleur hebben. Ze voelen stevig en luchtig aan en laten gemakkelijk los van de bakplaat. Open de oven nooit tijdens het bakken, want dan zullen ze instorten.

Help mijn soesjes zakken in na het bakken!

Dan waren ze helaas nog niet gaar. Als ze gaar zijn hebben ze in ieder geval een volledig goudbruine kleur. Soms blijven de plooien van de soesjes wat lichter, let erop dat deze ook goudbruin zijn (anders zakken ze op die plek in). Zie de tips hierboven om beter te kunnen herkennen wanneer soesjes gaar zijn en ze de oven uit kunnen.

Hoe kan het dat mijn soezen een gekke vorm krijgen?

Zorg ervoor dat je de soesjes gelijkmatig opspuit en dat je een eventueel puntje door het spuiten voorzichtig platdrukt. Hiermee voorkom je dat het puntje te donker bakt. Verder heb je niet altijd veel invloed op hoe de soesjes rijzen. Het kan soms ook te maken hebben met de luchtstromen in de oven, daarom bak ik het liefst op onder- bovenwarmte.

Mijn soezendeeg is te dun, hoe los ik dit op?

Soezendeeg moet garen in de pan op het vuur, daardoor wordt het steviger. Als je deeg te dun is, dan heeft het waarschijnlijk niet lang genoeg op de hittebron gestaan. Ook kan het zijn dat je teveel ei hebt toegevoegd; misschien waren de eieren aan de grote kant.

Het Complete Basisbakboek 

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.

Bestel hier!

Afbeelding
soesjes maken stap voor stap

 

soesjes recept

Opslaan
Recept afdrukken

4.31 van 46 stemmen

Soesjes recept

Dit basisrecept om soesjes te maken is ideaal voor het bakken van allerlei lekkers. Van klassieke slagroomsoesjes tot een heuse croquembouche.
Porties: 70 stuks

Ingrediënten

  • 250 gram water
  • 250 gram melk
  • 250 gram ongezouten roomboter
  • 250 gram bloem
  • snuf zout
  • 10 eieren (M)

Benodigdheden

Instructies

  • Doe water, melk en boter in een pannetje en breng aan de kook. Zodra het kookt haal je de pan van het vuur.
  • Roer de gezeefde bloem en het zout met een garde door het mengsel. Zet het pannetje weer op een laag vuur om de massa goed gaar te maken. Dit duurt enkele minuten. Het moet een droge bal worden die loslaat van de bodem. De bodem kan licht aanbakken tussendoor, dus roer dit met een spatel goed door.
  • Haal de pan van het vuur en hevel het soezendeeg over in een beslagkom. Voeg daarna de eieren stuk voor stuk toe terwijl je dit met de spatel door blijft roeren. Werk vrij vlot door zodat het ei niet de kans krijgt om te stollen.
  • Als je het zwaar vindt, zou je dit ook met een handmixer kunnen doen op de laagste stand. Het resultaat moet een mooi glanzend soezendeeg zijn.
  • Vul een stevige spuitzak met gladde spuitmond met het soezendeeg en spuit de soesjes op een met bakpapier beklede bakplaat. Als er puntje bovenop zit, kun je je vinger natmaken met wat water om deze plat te drukken.
  • Bak de soezen in 15-20 minuten gaar en goudbruin op 200 °C (boven- en onderwarmte).
Bewaren

Lege soezen zijn 2-3 dagen houdbaar buiten de koelkast. Verpak ze goed, anders drogen ze uit. Als ze eenmaal gevuld zijn bewaar je ze in de koelkast. Hou hierbij het bewaaradvies van de vulling aan.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

143 reacties

  1. Lilly schreef:

    Hoe lang kan je de soesjes bewaren zonder vulling er in?

  2. Roelie schreef:

    Beste Laura, ik wil die soesjes bakken. Maar ik heb een zere schouder. Zou dat mengen van de eieren ook kunnen met de handmixer? Graag jou reactie.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Het kan, maar niet met de ballonklopper. Alleen met een grovere deegklopper.

  3. Sarah schreef:

    250 gram melk is wat anders dan 250 ml melk of hoe moet ik dit zien

    1. Laura Kieft schreef:

      Melk is evenveel in grammen als ml.

      1. Sarah van Brakel schreef:

        Okee thanks! Ik ga ze vanavond maken ben benieuwd!!

  4. Marijke schreef:

    Er staat in het recept:
    Doe water, melk en boter in een pannetje en breng aan de kook, zodra het kookt haal je de pan van het vuur.

    Als je de pan van het vuur haalt, moet de boter dan helemaal gesmolten zijn?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Het hoeft nog niet gesmolten te zijn (hoe dan ook moet de melk niet op het vuur blijven koken), maar roer eenmaal van het vuur af net zolang tot de boter gesmolten is en ga dan verder.

  5. Anne schreef:

    Kun je de afgebakken soesjes ook ongevuld bewaren. Dat je de soesjes daags voor het vullen maakt.

      1. Anne schreef:

        Hoe kun je deze dan het beste bewaren?

        1. Laura's Bakery schreef:

          Dat staat onderaan het recept: Afgedekt in de koelkast 2-3 dagen houdbaar.

  6. Eva schreef:

    Hoi Laura,

    Op internet kom ik twee verschillende soorten recepten voor soezendeeg tegen.

    In het ene recept worden gelijke delen water, melk, boter en bloem gebruikt (zoals in jouw recept).

    In het andere recept wordt naar verhouding minder boter en meer bloem gebruikt, bijvoorbeeld 100 ml water, 100 ml melk, 80 g roomboter, 125 g bloem en 4 eieren.

    Waarom zit hier verschil in en wat geeft het beste resultaat?

    Groetjes Eva

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ik ben logischerwijs van mening dat mijn recept het beste werkt, waarom andere mensen het anders doen weet ik ook niet 🙂

  7. Judith schreef:

    Hoi Laura

    Dit weekend tot tweemaal toe geprobeerd de soesjes te maken. Helaas mislukt… Het probleem zit hem in het opspuiten. Ik krijg soort pannekoekjes en geen mooie, hoge bolletjes. Het deeg loopt direct weg en is erg dun. Kun je me vertellen waar het mis gaat? We gebruiken ongezouten roomboter en deeg warm in spuitzak gedaan. Moet dit eerst koud worden misschien? De smaak was overigens wel heerlijk!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ah wat rot! Dat is heel moeilijk te zeggen op afstand, was het beslag wel mooi stevig en glanzend geworden na het koken en het toevoegen van de eieren?

      1. Judith schreef:

        Ja, vooral voor mijn dochter die al haar ziel en zaligheid erin had gelegd. Maar het deeg was niet stevig. We hebben de eieren er met de spatel doorheen geroerd en dat het laatste ei erbij zat, gestopt om stollen tegen te gaan. Het deeg was verre van stevig, wel glanzend. Ik vermoed dat we volgende keer langer moeten roeren of de keukenmachine gaan gebruiken. Zou dat een oplossing kunnen zijn misschien?

        1. Laura's Bakery schreef:

          Dat snap ik, heel rot! Voor mij is het helaas heel lastig bepalen wat er precies mis zal zijn gegaan zo op afstand.

  8. Alexander schreef:

    Hoi, heb je een tip voor mij hoe ik de binnenkant mooi gaar kan krijgen?
    Daar blijft wat ongaar deeg zitten (hoort helemaal droog te zijn neem ik aan?).
    Ik heb ze 25 minuten op 180 graden gebakken, in een heteluchtoven.
    En vervolgens ook nog in de oven laten staan om verder te garen.

    Moet ik de binnenkant nu ook leeg maken voor het vullen, of kan dat verder geen kwaad?

    1. Laura Kieft schreef:

      Als de binnenkant nog niet gaar is kun je ze nog wat langer laten staan in de oven. Binnenkant hoef je niet leeg te halen hoor, maar het is niet gek als de binnenkant nog wat vochtiger is. Vochtig betekent niet per se ongaar.

  9. Gerda schreef:

    Ik probeer het toch maar weer, maar nee hoor dit kan ik niet.
    Alles gaat goed, tot ze uit de oven komen, mooi van kleur maar niet gaar van binnen.
    Ben er nu wel klaar mee, denk ik. En ik neem echt de tijd voor beslag maken 😩

    1. Laura's Bakery schreef:

      Oh nee! In wat voor oven gaan de soesjes? Als ik het zo hoor is het misschien handig om de temperatuur van de oven wat lager te zetten.

  10. Gerda schreef:

    Ik heb een gewone oven, heb temp lager gedaan, maar miss nog 1x proberen. Nu de oliebollen, die zijn perfect!

  11. Joke schreef:

    Kan er ook tarwebloem gebruikt worden?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Zeker.

  12. nathalie schreef:

    Hallo Laura. Vorige keer soezen gemaakt en waren veel te plat, deze keer jouw recept gebruikt en ze zagen er prachtig uit! Mooi gestegen en bruin. Op het moment dat ik ze eruit haal zijn ze krokant maar na tijdje worden ze zacht? Moeten ze er dan langer in? Heb schrik dat ze dan te bruin zullen worden

    1. Laura's Bakery schreef:

      Fijn dat het zo goed gelukt is! Het is normaal dat ze wat zachter worden na een tijdje. Het ligt er ook aan hoe je ze bewaart/hoe warm het is etc.

  13. Maaike schreef:

    Tip: weeg wel je eieren. Mijn eieren waren denk ik wat te groot (bio s/m/l gemengd) en nu heb ik heel veel prima soezen die naar omelet smaken. Geen aanrader met slagroom!

  14. Catharina Otsen schreef:

    Hallo
    Ik heb smoesjes gebakken en ze waren mooi gerezen
    Ik heb ze in de Oven laten afkoelen
    Een paar uur later wilde ik ze uit de oven halen
    Mooi bruin waren ze en geen scheuren maar al iets minder bol als toen ze nog aan het garen waren
    Tot mijn schrik was de bodem helemaal bol krom getrokken naar boven
    De moed zakt mij in de schoenen wat heb ik nu weer fout gedaan
    Graag jouw reactie aub

4.31 from 46 votes (43 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept