Red Velvet cupcakes

Gepost: 5 februari 2013 Laatst bewerkt: 16 februari 2026
Red Velvet cupcakes

Red velvet cupcakes danken hun naam aan de kleur, maar ook aan de structuur: fluweelachtig. Met dit recept bak je de allerlekkerste cupcakes én ik geef tips hoe je een nog vollere rode kleur kunt bereiken.

Wat zijn red velvet cupcakes?

Een red velvet cupcake is een Amerikaans recept voor cupcakes met een vleugje cacaopoeder, een fluweelzachte cakestructuur en een topping van cream cheese frosting. Die fluweelzachte cakestructuur komt door de combinatie van cacaopoeder, karnemelk, azijn en baking soda. Hun rode kleur hebben ze van oorsprong te danken aan de chemische reactie tussen onbewerkte cacaopoeder en azijn. In de Nederlandse supermarkten kun je deze cacaopoeder niet vinden en dus zijn Nederlandse red velvet cupcakes vaak veel dieper rood qua kleur.

Waarom weet ik eigenlijk niet, maar bij red velvet cupcakes denk ik aan Valentijn. Misschien dat het door de kleur komt, of doordat het in Amerikaanse films en series vaak geassocieerd wordt met Valentijnsdag. In mijn zoektocht naar een leuke en lekkere cupcake voor Valentijn kon ik er dus niet meer omheen en moest ik voor red velvet gaan. En gelukkig maar, want wat zijn deze cupcakes toch ongelofelijk lekker!

BAKTIP: Voor dit recept heb je een cupcake bakvorm nodig. Ik gebruik deze vorm van Wilton. De vorm is prettig in gebruik en kwalitatief erg goed.

cupcakes red velvet

Het Feestdagen Bakboek

Ben jij net als ik dol op de feestdagen en dan eigenlijk vooral op het maken van leuke baksels daar omheen? Dan is Het Feestdagen Bakboek echt wat voor jou. Met dit boek bak je het hele jaar door voor de feestdagen en zelfs buiten de feestdagen om kun je dit boek er perfect bij pakken. Van koekjes en brownies tot desserts en prachtige taarten, voor ieder moment vind je een geschikt recept. 

Bestel hier!

Afbeelding

Rode cupcakes: red velvet kleurstof

De rode kleur van de cupcake valt vaak tegen als je je aan de hoeveelheid cacaopoeder houdt die in het recept staat. In de meeste Amerikaanse recepten staat een enorme hoeveelheid kleurstof, gemiddeld zo’n 30 ml per 12 cupcakes. Dat vond ik persoonlijk wel erg veel, qua smaak voegt het namelijk niets toe. Daarom heb ik de hoeveelheid geminderd, maar dit kun je naar eigen invulling bepalen. Weet in ieder geval dat je cupcakes ook donkerder worden door de toevoeging van cacaopoeder.

Wil je rodere cupcakes? Dan helpt het om de hoeveelheid cacaopoeder te minderen, maar dat heeft helaas wel invloed op de klassieke red velvet smaak. Overigens hebben mijn cupcakes vooral van buiten een donkerrode gloed. Als je eenmaal een hap neemt dan zul je zien dat de kleur mooi dieprood is. Dat zie je ook terug aan de kleine kruimels die ik over de cream cheese frosting hebt gestrooid.

Meer red velvet recepten

Ben je ook zo dol op die fluweelzachte structuur en die rijke, romige smaak van red velvet? Dan zit je hier goed! Van klassieke taarten tot creatieve variaties: deze red velvet recepten zijn stuk voor stuk om van te watertanden. Deze lekkernijen wil je zeker eens proberen:

Wil je nog meer inspiratie? Bekijk dan ook mijn artikel waarin ik al mijn favoriete red velvet recepten voor je heb verzameld!

Red velvet cake cupcakes

Red velvet cupcakes maken

Hoe maak ik mijn cupcakes roder?

Verminder de hoeveelheid cacaopoeder en voeg eventueel meer rode kleurstof toe. Persoonlijk vind ik dit ten koste van de smaak gaan. Wat betreft de specifieke rode kleurstof gebruik ik het liefst deze kleurstof in pastavorm.

Help, mijn frosting is korrelig of te dun!

  • Een korrelige frosting is een teken dat het is gaan schiften, dit komt meestal doordat niet alle ingrediënten op kamertemperatuur waren. Je leest hier hoe je een crème uit de schift kunt halen.
  • Is je crème te dun geworden? Wellicht heb je de crème te lang gemixt, of zijn de ingrediënten te warm geworden. Zet de frosting enkele uren in de koelkast om op te stijven.

Kan ik de baking soda vervangen?

Nee, dit heb je nodig voor de juiste structuur. De baking soda reageert op de karnemelk, azijn en cacaopoeder, waardoor de cupcakes de fluweelzachte (velvet) structuur krijgen waar ze om bekend staan.

Hoe krijg ik mijn frosting zo wit?

Ik heb dit recept voor red velvet cupcakes al vaak gemaakt. De oorspronkelijke foto’s zijn onlangs vernieuwd door deze nieuwere versie, waarbij ik een topping van enchanted cream heb gebruikt. Dat is niet alleen een erg lekkere afwisseling, maar zorgt ook voor een mooie witte toef. Naast de cream cheese frosting of enchanted cream, kun je ook kiezen voor het gebruik van een botercrème. Net wat jij het lekkerst vindt.

 

Red velvet cupcakes recept

Opslaan
Recept afdrukken

4.45 van 50 stemmen

Red velvet cupcakes recept

Ze zien er mooi uit én smaken ontzettend lekker. Deze red velvet cupcakes zijn zeker het proberen waard.
Porties: 12 cupcakes

Ingrediënten

Red velvet cupcakes

  • 60 gram ongezouten roomboter
  • 150 gram suiker
  • 1 ei
  • 25 gram cacaopoeder
  • 3 tl vanille-extract
  • 130 ml karnemelk
  • 150 gram bloem
  • 1 tl baksoda
  • 1,5 tl azijn
  • Rode kleurstof (30 ml voor knalrode cupcakes, maar minder kan dus ook)

Cream cheese frosting

  • 300 gram poedersuiker
  • 50 gram ongezouten roomboter
  • 125 gram roomkaas

Benodigdheden

Instructies

Red velvet cupcakes maken

  • Neem een kom en klop hierin de boter en suiker luchtig in enkele minuten. Voeg daarna het ei toe.
  • Maak van het cacaopoeder, vanille-extract en de kleurstof een pasta en voeg deze toe aan het botermengsel. Als je minder kleurstof gebruikt, kan het zijn dat het lastig is om een pasta te maken. Voeg dan een klein beetje van de karnemelk toe. Voeg de pasta toe aan het botermengsel en meng dit er goed doorheen.
  • Voeg de bloem en melk afwisselend beetje bij beetje toe. Als laatst voeg je de azijn en baking soda toe, meng dit goed door het geheel. Verdeel het beslag over de papieren cupcake vormpjes (deze zet ik zelf altijd in een stevige cupcake bakvorm).
  • Bak de cupcakes gaar in 20 minuten op 170 °C (boven- en onderwarmte). Laat volledig afkoelen voordat je verder gaat met de frosting.

Cream cheese frosting maken

  • Voeg alle ingrediënten bij elkaar in een kom en klop tot het mengsel licht en luchtig is. Doe de frosting in een spuitzak met stervormig spuitmondje (Wilton 1M) en spuit de toeven op de cupcakes.
  • Decoreer de toeven eventueel met sprinkles of zoals ik deed met wat kruimels van een cupcake die je stiekem geproefd hebt. 😉
Bewaren

Alles over het bewaren van de cupcakes lees je hier!

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

143 reacties

  1. Esmee schreef:

    Haha leuk, je cupcakes lijken precies op de cupcakes die ik zaterdag heb gemaakt. Toevallig!

    http://instagram.com/p/VO_HuRx2Jh/

    1. Jevy schreef:

      Ha Laura!

      Mijn vriendin en ik dachten laten we lekker red velvet cupcakes bakken. Wij twee zijn pro bakkers alleen dit recept werkte helaas niet voor ons. De crème was niet zo goed en niet luchtig de cupcakes waren wel lekker heb je misschien tips voor de crème

      Met vriendelijke groet Jevy&Evna

      1. Laura Kieft schreef:

        Heb je het recept wel goed gevolgd en de boter goed romig geklopt?

        1. Cassandra De vet schreef:

          Mag ik misschien vragen wat voor soort roomkaas hier gebruikt wordt? Kan het ook gewoon monchou zijn ?

  2. Riny schreef:

    Laat ik al dagen aan t dubben zyn om deze cupcakes te maken. Bedankt voor jouw recept. Ik zit er nogal mee dat er zoveel rode kleurstof in gaat. Lijkt me niet echt gezond. Zag op internet dat je ook rode bieten (poeder of puree) kan gebruiken. Maar eens kijken waar dat te koop is. Je cupcakes zien er prachtig uit. Vooral met het hartje, echt leuk. Vandaag is onze dochter jarig. Een goede reden om te bakken. Misschien wel red velvet cupcakes als ik de ingredienten kan vinden zoals appelciderazijn.

  3. Daphne Coers schreef:

    Ziet er heerlijk uit.
    Hiermee kun je je Valentijn zeker weten verrassen!
    Groetjes, Daphne

  4. Baked Louie's schreef:

    Deze zien er fantastisch uit! En inderdaad, in sommige recepten vind ik de hoeveelheid kleurstof ook wel lichtjes overdreven 🙂

  5. Mickey schreef:

    Een echte valentijn verrassing! Leuk om te geven!

  6. Anonymous schreef:

    Ze zien er erg leuk en lekker uit.
    Ik heb misschien een domme vraag, maar gaat er niet iets van bakpoeder in de cakejes? Of zorgt de bak soda ervoor dat het cakeje luchtig wordt.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Helemaal geen stomme vraag hoor. De baksoda is ook een rijsmiddel en zit in deze cupcakes in plaats van bakpoeder

  7. Bo schreef:

    Wat zien die er heerlijk uit! Ik ben dol op Red velvet (cup)cakes.

  8. Ikram schreef:

    Oh Yummie 😀 Ziet er echt heeeeeeeerlijk uit 😀

  9. Riny schreef:

    Hoi Laura, welke kleurstof heb jij gebruikt voor je red velvet cupcakes?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Riny, ik gebruikte ’tulip red’ van americolor

  10. Riny schreef:

    Dankjewel Laura, er zijn zoveel kleuren rood, en welke is de beste vroeg ik me af…Ga op zoek bij DLT naar deze kleur..

  11. Stefanie schreef:

    Vraagje, van welk merk is jouw rode kleurstof?
    X

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Stefanie,
      Ik gebruik Americolor of Wilton kleurstoffen, maar meestal Americolor.
      Liefs, Laura

  12. Rachel schreef:

    Hoi Laura,

    ik heb een vraagje over de bereiding van de red velvet cupcakes.
    op hoeveel graden kan je deze bakken met een hete lucht oven?

    Ga zo door!

    Groetjes Rachel

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Rachel,
      Met een hetelucht oven moet je de temperatuur altijd 10% lager zetten dan in het recept staat vermeld. In dit geval is dat dan 150 graden.
      Liefs, Laura

  13. Nathalie schreef:

    ik las dat je de baksoda en bloem ook kunt vervangen voor zelfrijzend bakmeel, klopt dat?

    Liefs

    1. Laura's Bakery schreef:

      Niet helemaal. bakpoeder + bloem is hetzelfde als zelfrijzend bakmeel. Maar baking soda is anders dan bakpoeder, dan kun je niet vervangen.
      Liefs, Laura

      1. Nathalie schreef:

        ik snap het, bedankt!!

  14. Kim schreef:

    prachtig!! Mag ik vragen waar jij je sprinkels haalt? kan ze nergens in hartjes vorm vinden helaas

    1. Laura's Bakery schreef:

      De meeste sprinkles uit mijn collectie heb ik bij http://www.deleukstetaartenshop.nl gekocht. Maar je kunt ook eens bij Xenos kijken, die hebben er ook steeds meer.

4.45 from 50 votes (48 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept