Zo kun je het best cupcakes bewaren

Gepost: 31 oktober 2014 Laatst bewerkt: 1 september 2026
Zo kun je het best cupcakes bewaren

Zelfgebakken cupcakes zijn natuurlijk het allerlekkerst als ze vers zijn, maar gelukkig kun je cupcakes ook prima bewaren. Hoe je dat het beste doet, hangt vooral af van de decoratie. In dit artikel vertel ik je alles over cupcakes bewaren en invriezen.

Wat zijn cupcakes?

Cupcakes zijn kleine eenpersoons cakejes die je bakt in cupcakevormpjes en/of een muffin bakvorm. Je kunt ze naturel serveren, vullen of decoreren. Doordat je eindeloos kunt variëren met vullingen en toppings zijn cupcakes zo veelzijdig.

De naam verwijst waarschijnlijk naar het feit dat ze vroeger daadwerkelijk in kopjes werden gebakken. Een van de eerste cupcake recepten verscheen al in 1828 in een Amerikaans kookboek van Eliza Leslie.

Lees hier wat het verschil is tussen cupcakes en muffins.

Mijn belangrijkste tips voor cupcakes bewaren

Hoe je cupcakes het beste bewaart, hangt vooral af van de topping of decoratie. Dit zijn de belangrijkste punten om te onthouden:

  • Ongedecoreerde cupcakes bewaar je luchtdicht buiten de koelkast.
  • In de koelkast drogen cupcakes sneller uit.
  • Naturel cupcakes kun je uitstekend invriezen.
  • Cupcakes met cream cheese frosting moeten in de koelkast.
  • Fondant en marsepein houd je het liefst zo veel mogelijk weg van vocht.

Cupcakes bewaren: zo doe je dat

Welke bewaarmethode het beste werkt, hangt vooral af van de topping of decoratie. Hieronder lees je per soort cupcake hoe je ze het beste bewaart.

Ongedecoreerde cupcakes bewaren

Naturel cupcakes bewaar je het liefst luchtdicht op kamertemperatuur. In een goed afgesloten trommel of bewaardoos blijven ze ongeveer 4 tot 5 dagen goed.

Wil je ze langer bewaren? Dan kun je naturel cupcakes ook prima invriezen. Luchtdicht verpakt blijven ze maximaal 3 maanden goed in de vriezer. Zelf vries ik ze graag per 3 of 4 stuks in, zodat ik alleen hoef te ontdooien wat ik nodig heb.

Deze vanille cupcakes en chocolade cupcakes zijn bijvoorbeeld heel geschikt om zonder topping te bewaren.

Het complete basisbakboek

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.

Bestel hier!

Afbeelding

Cupcakes met botercrème bewaren

Het liefst spuit ik de botercrème pas op de cupcakes vlak voordat ik ze serveer. Met een wegwerp spuitzak en mooie spuitmondjes maak je eenvoudig verschillende toeven. Zo kun je de cupcakes en botercrème apart bewaren en blijven de decoraties het mooist.

Lees hier hoe je met 1 spuitmondje 4 verschillende toeven kunt maken.

Botercrème bewaren

Bewaar botercrème goed afgesloten in de koelkast. Laat hem voor gebruik op temperatuur komen en klop eventueel opnieuw luchtig. Botercrème kun je ook invriezen. Laat het rustig ontdooien en klop indien nodig opnieuw glad.

Cupcakes met een toef bewaren

Heb je je cupcakes al voorzien van een toef botercrème? Serveer ze dan het liefst dezelfde dag. Op warme dagen kun je ze goed verpakt in de koelkast zetten en voor het serveren weer op temperatuur laten komen. Wil je ze invriezen? Bewaar de cupcakes en botercrème dan liever apart.

Deze cupcakes met botercrème zijn bijvoorbeeld heerlijk:

Ferrero Rocher cupcakes

Cupcakes met stroopwafel

Cupcakes met cream cheese frosting bewaren

Cupcakes met cream cheese frosting bewaar je altijd in de koelkast. Door de roomkaas is deze topping namelijk minder geschikt om langere tijd op kamertemperatuur te bewaren.

Zet de cupcakes in een goed afgesloten doos, zodat ze zo min mogelijk uitdrogen. Haal ze voor het serveren eventueel iets eerder uit de koelkast, zodat de cupcake zelf weer wat zachter wordt.

Een klassiek voorbeeld zijn de red velvet cupcakes. Ook deze carrot cake muffins kun je prima als cupcakes bakken en afwerken met cream cheese frosting.

Cupcakes met ganache bewaren

Cupcakes met ganache kun je het beste bewaren volgens het advies van het ganacherecept dat je gebruikt. Bereid je de ganache los voor, bewaar hem dan goed afgesloten en voeg hem pas later aan de cupcakes toe.

Zijn de cupcakes al gedecoreerd met ganache? Bewaar ze dan goed verpakt en gekoeld wanneer het recept daarom vraagt. Laat ze voor het serveren eventueel iets op temperatuur komen.

Cupcakes met fondant of marsepein bewaren

Cupcakes met fondant of marsepein vragen om een iets andere bewaarmethode. Deze decoraties kunnen slecht tegen vocht, omdat ze daardoor zacht en plakkerig kunnen worden.

Bewaar de cupcakes daarom bij voorkeur buiten de koelkast in een doos die niet volledig luchtdicht is afgesloten. Op die manier blijven ze ongeveer 5 tot 7 dagen goed.

Cupcakes met fondant of marsepein invriezen

Wil je ze langer bewaren? Cupcakes met fondant of marsepein kun je ook invriezen. Verpak ze goed tegen vocht en laat ze rustig in de koelkast ontdooien, zodat er zo min mogelijk condens op de decoratie ontstaat.

Deze cupcakes met fondant of marsepein zijn leuke voorbeelden om zelf te maken:

cupcakes red velvet

minion cupcakes

Dit heb je nodig om cupcakes goed te bewaren

Veel heb je gelukkig niet nodig. Met een paar handige spullen kun je cupcakes goed bewaren en voorkom je dat de decoratie beschadigt.

  • Luchtdichte bewaardoos: ideaal voor ongedecoreerde cupcakes. Kies een bewaardoos waarin de cakejes naast elkaar kunnen staan.
  • Kartonnen cupcake doos: deze kartonnen cupcakedoos is geschikt voor cupcakes met fondant of marsepein, omdat je deze liever niet volledig luchtdicht bewaart. Bovendien heeft het een inzet, zodat de cupcakes goed op hun plek blijven.
  • Plastic cupcakedoos: handig voor cupcakes met een toef, zodat de decoratie voldoende ruimte heeft. Deze cupcakedoos heeft eveneens een inzet.
  • Diepvrieszakjes: hiermee kun je ongedecoreerde cupcakes luchtdicht en in kleine porties invriezen.

Tips: Cupcakes bewaren

Kun je cupcakes van tevoren maken?

Absoluut. Juist daarom vind ik cupcakes zo handig voor feestjes. Bak de cupcakes alvast en bewaar ongedecoreerd en luchtdicht verpakt op kamertemperatuur of in de vriezer.

De topping kun je apart voorbereiden. Decoreer de cupcakes pas op de dag dat je ze serveert.

Hoe ontdooi je cupcakes?

Haal de cupcakes uit de vriezer en laat ze op kamertemperatuur ontdooien. Houd ze tijdens het ontdooien verpakt, zodat ze niet uitdrogen.

Cupcakes met fondant of marsepein laat je liever rustig in de koelkast ontdooien. Haal ze daarna uit de verpakking en zet ze op kamertemperatuur, zodat eventueel condens kan verdwijnen.

Kan ik cupcakes met botercrème invriezen?

Het kan, maar zelf vries ik cupcakes liever zonder toef in. Vries de cupcakes en de botercrème liever apart van elkaar in.

Laat beide ontdooien en klop de botercrème daarna indien nodig opnieuw luchtig voordat je de cupcakes decoreert.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

40 reacties

  1. Mildred schreef:

    Hoi Laura, nog een tip: ik heb gisteren voor mijn dochter die een actie doet voor dance4kids 70 mini cupcakes gebakken, maar hoe krijg je die mee??? Ik heb ze in eierdozen gedaan, past precies en zit goed stevig. Wie weet hebben anderen hier ook iets aan?

  2. Handige Baktips schreef:

    Hele goede tip inderdaad! Heb je er toevallig een foto van? Wil binnenkort tips van lezers gaan verzamelen, deze lijkt mij hier perfect voor! 😉

  3. Inge Theunissen schreef:

    Hoi Laura,
    Bedankt voor deze tips!
    Maar hoe kan ik een cupcake met botercreme en fondant het beste bewaren? Ik heb ze nu in de kelder staan maar de fondant gaat dan ook zweten. Of doe je de fondant er pas later op?

  4. Eline schreef:

    Beste Laura,

    Bedankt voor de tips! Hoelang vantevoren haal je de cupcakes uit de vriezer als je weet wanneer je ze nodig hebt?

  5. hanneke schreef:

    Beste Laura,

    Voor de geboorte van onze baby wil ik cupcakes bakken om dan te trakteren op school en het werk en voor de visite.

    We weten alleen niet wat het wordt. Weet je misschien of ik de cupcakes kan invriezen met een laagje fondant erop?
    En als ze ontdooit zijn de muisjes erop strooien?

    Of blijft dat laatste niet plakken als de fondant uit de vriezer komt?

    Groetjes Hanneke

  6. Tali schreef:

    Hallo 🙂

    Wat bedoel je precies met trommel? Echt zo’n koek blik trommel of zo’n Tupperware achtig bakje? Of is beide goed?

    Ik hoor graag (zsm) van je 🙂 groetjes!

  7. anne schreef:

    Hallo,
    Domme vraag, maar hoe komt het dat cupcakes de volgende dag klef aan de bovenkant uit de trommel komen? Ze zijn goed gaar (uiteraard wordt dat getest ☺ ), en zelfs na 2.5/3 uur afkoelen voor ze de trommel ingaan gebeurt dit. Hoe komt dit?

  8. Sarah schreef:

    Hallo,

    Even een uitgebreide vraag. Als Je CUPCAKES decoreert met Italiaans schuim kan je daarop dan nog een versiering doen van fondant of smelt dit. Kan je dit op voorhand maken en bewaren?
    Kan het Italiaans schuim ook als vulling in een bisquit gebruikt worden als je deze nadien nog decoreert met fondant. Kan je dit op voorhand maken en bewaren?
    Alvast bedank 🙂

  9. Dit is iemand schreef:

    Bedankt voor de tips ik ben aan het bakken voor een kinderfeestje en kan dit goed gebruiken????

  10. Sandra schreef:

    Hallo , kun je de cupcakes ook met slagroom al dan niet gekleurd een dag op voorhand versieren en bewaren in de frigo of niet of gewoon op een koele plaats grt

  11. Marloes schreef:

    Ik wil jouw cupcakes met confetti erin maken. Ik wil ze het liefst invriezen, zodat ik op de verjaardag van mijn dochter daar geen werk meer aan heb. Mijn vraag: gaat de confetti niet uitlopen als ik ze invries en weer ontdooi?

  12. inge schreef:

    Hoi Laura !

    super leuke en interessante tips, dank hiervoor !
    Ik zit wel nog met een vraagje … heb chocolade cupcakes gemaakt gevuld met karamelsaus en een toef van botercreme erop. Ik had ze in de frigo bewaard, en de cakejes en de toef waren daags nadien nog erg lekker, maar de karamelsaus binnenin was hard geworden en smaakte niet meer echt naar karamel 🙁
    Nochtans zag de karamelsaus er mooi uit en was hij best lekker voor hij in de cakejes de frigo in ging.
    Ik heb niet echt een plaats waar het voldoende fris is om de toef te beletten te smelten, hoe bewaar ik deze cupcakes dan best ? Of ligt het aan mijn karamelsaus ?

    Dank alvast vr je reactie,
    groetjes,
    Inge

  13. Elsemieke schreef:

    Ik ga voor het eerst cupcakes maken voor me zoontje om te trakteren op de peuterspeelzaal. Nou vroeg ik me af of ik gedecoreerde cupcakes met fondant en daar onder witte choco pasta een paar dagen kan bewaren in een speciale cupcake doos. Of worden ze dan plakkerig.

  14. Patricia schreef:

    Ik wil graag cupcake bakken met toefje erop voor een stichting voor dinsdag sinterklaas. Ik wil ze zondagochtend bakken en middag decoreren dan kan mijn man zondag avond mee nemen. Hoe kan ik het beste doen zo dat ze goed blijven voor dinsdag?

  15. marianne schreef:

    Ik heb voor zondag 150 cub cakes nodig kan ik die vrijdag al bakken en nadat ze goed zijn afgekoeld in een plastic zak doen.
    Heb geen trommel.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *