Zelf wafels maken

Gepost: 5 juni 2017 Laatst bewerkt: 16 februari 2026
Zelf wafels maken

Het is echt niet moeilijk om zelf wafels te maken voor het ontbijt of de lunch. Het beslag heb je zo gemaakt en met dit recept maak je in een keer 10 heerlijke wafels.

Zelf wafels maken

Vroeger bakte ik met mijn zusje regelmatig wafels. We hadden namelijk een multifunctioneel tosti-ijzer in huis waar ook wafelplaten in konden. We maakten het ons heel makkelijk met een mix en hadden de grootste lol in de keuken.

De helft was meestal al op tegen de tijd dat de laatste wafel het ijzer verliet. Zo zijn ze immers het lekkerst, gelijk warm vanuit het ijzer.

Toen ik vorige week wafels stond te bakken in mijn eentje moest ik weer denken aan die momenten. Ik appte mijn zusje een foto en we hebben alvast afgesproken dat we binnenkort weer een wafeldate doen, gezellig samen wafels bakken.

BAKTIP: Nog geen wafelijzer in huis? Ik kan je dit wafelijzer aanraden, ik heb zelf de variant zonder timer. 

Wat is lekker bij wafels?

Deze wafels zijn heel neutraal van smaak. Ze zijn dus het lekkerst met een beetje beleg. Poedersuiker doet het altijd goed, maar ook met fruit zijn ze heerlijk. Als je liever wilt dat ze van zichzelf al zoet zijn, kun je naar smaak meer suiker aan het beslag toevoegen.

Omdat ze zo neutraal van smaak zijn, kun je ze ook heel goed hartig beleggen. Lekker met een beetje kaas, of pak uit met wafels met bacon en eieren. Ontzettend lekker, dat beloof ik je.

wafels maken

Wafels recept

Het wafels recept

De ingrediënten voor dit basisrecept zijn erg simpel. Je hebt geen spannende ingrediënten nodig om zelf wafels te bakken, alleen is het wel een vereiste dat je een wafelijzer in huis hebt.

Zelf heb ik dit wafelijzer, maar er zijn uiteraard voldoende wafelijzers die prettig werken.

  • Bloem – hiervoor kun je zowel patentbloem als tarwebloem gebruiken.
  • Bakpoeder – zodat je wafels lekker luchtig worden.
  • Fijne kristalsuiker – ik gebruik vrij weinig zodat je ze ook hartig kunt beleggen. Je kunt naar smaak meer suiker toevoegen.
  • Snuf zout – hier kun je ook wat meer van toevoegen als je hartige wafels wil maken (en de suiker achterwege laten).
  • Eieren – want die geven een lekkere structuur, maar zorgen ook voor rijzing.
  • Melk – dit is een essentieel onderdeel van wafels, maar kan ook vervangen worden door een plantaardige melk.
  • Olie – gebruik het liefst een neutrale olie zoals zonnebloemolie.
  • Vanille extract – want dat maakt elk baksel nu eenmaal smakelijker.

Toch nog een vraag over een ingrediënt of over dit recept? Stel jouw bakvraag dan gerust in de reacties onder dit artikel.

Het complete basisbakboek 

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.

Bestel hier!

Afbeelding

Wafels bewaren

Zoals je al hebt kunnen lezen eet ik wafels direct warm vanuit het wafelijzer, maar het is ook zeker mogelijk om ze te bewaren.

Hoe lang kun je wafels bewaren?

In een afgesloten bak buiten de koelkast blijven je wafels 3 dagen goed. Ze zullen iets zachter worden, maar dat is niet erg.

Wafels invriezen

In de vriezer kun je wafels tot wel 3 maanden bewaren, doe ze in een luchtdicht verpakking.

Wafels opwarmen

Het is het lekkerste om ze enkele minuten in een voorverwarmde oven (180 °C, boven- en onderwarmte) op te warmen, maar let op dat de wafels niet uitdrogen.

Je kunt de wafels natuurlijk ook kort opwarmen in de magnetron, maar dat worden ze wel wat slapper van. Ik doe ze zelf ook weleens in het broodrooster, dan worden ze wel wat krokanter uiteraard.

Meer wafels recepten

Als je dit basisrecept al vaker hebt gemaakt, dan kan het leuk zijn om wat ingrediënten aan het beslag toe te voegen! Bijvoorbeeld chocolate chips, blauwe bessen, wat citroenrasp, of misschien juist wat bacon of kruiden voor een hartige variant.

Dat is niet alleen leuk voor de afwisseling, maar gewoon ook erg lekker. Kijk maar eens naar deze voorbeelden:

zelf wafels maken

Naturel wafels

Tips: wafels bakken

Kan ik deze wafels ook bakken in een hartjes wafelijzer?

Dat kan zeker. In principe maakt de vorm van het wafelijzer niet uit, alleen zal de hoeveelheid beslag die je er per keer in kwijt kunt wel verschillen.

Wees hier dus voorzichtig mee zodat je wafelijzer niet overstroomt en het een grote kliederboel wordt. Ik spreek uit ervaring 😉 . Dit is trouwens een mooi hartjes wafelijzer als je nog een wafelijzer nodig hebt.

Let op: dit recept is niet geschikt voor een kniepertjes- of stroopwafelijzer.

Mijn wafels zijn taai/niet zo zacht.

Dan heb je het beslag wellicht te lang gemixt óf je hebt de wafels te lang in het ijzer gebakken. In beide gevallen krijg je een taai resultaat.

Kun je wafelbeslag op voorhand maken?

Ik heb dit nog niet eerder getest, dus laat het vooral in de reacties onder het recept weten als je het wel uitprobeert. Ik zou aanraden om het wafelbeslag direct af te bakken en de wafels op te warmen op het moment dat je ze graag wil eten.

Wafels bakken

 

Basisrecept wafels

Opslaan
Recept afdrukken

4.53 van 335 stemmen

Basisrecept: wafels maken

Zelf wafels maken is echt niet moeilijk. In een handomdraai maak je thuis de lekkerste wafels voor het ontbijt of de lunch. Smullen maar!
Voorbereiding5 minuten
Bereiding25 minuten
Totaal30 minuten
Porties: 10 stuks

Ingrediënten

  • 380 gram bloem
  • 1 el bakpoeder
  • snuf zout
  • 2 el fijne kristalsuiker
  • 2 eieren (M)
  • 380 ml melk
  • 6 el olie
  • 1 tl vanille extract

Benodigdheden

Instructies

  • Doe de droge ingrediënten (bloem, bakpoeder, zout en suiker) in een kom en roer met een garde door elkaar.
  • Voeg dan de eieren, melk, olie en vanille extract toe. Klop met de garde tot een egaal beslag.
  • Verhit je wafelijzer en vet deze in. Ik gebruik hiervoor een bakspray.
  • Afhankelijk van de grootte van je ijzer, vul je de platen met 1,5-2 ijslepels beslag. Sluit het wafelijzer en bak tot ze goudbruin beginnen te kleuren. Hoe lang dat duurt verschilt per ijzer. Bij mij hadden ze ongeveer 5-7 minuten nodig.
  • Eenmaal uit het ijzer leg je ze op een rooster om af te koelen. Of je eet ze gelijk warm op, nog lekkerder uiteraard 😉
Tips

Dit basisrecept is heel neutraal van smaak. Wil je graag wat zoetere wafels? Voeg er dan ongeveer 50 gram extra suiker aan toe.
Bewaren

Afgebakken wafels zijn in een afgesloten bak drie dagen houdbaar buiten de koelkast, of tot drie maanden in de vriezer. Het beslag zelf zou ik meteen afbakken en niet bewaren.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

258 reacties

  1. Ann-Sophie schreef:

    2 sterren
    Door het lezen van de vele goede recensies was ik erg benieuwd om dit recept uit te proberen. Helaas ben ik zelf helemaal niet zo enthousiast… Zelfs na het toevoegen van extra suiker zijn ze nog steeds erg smakeloos en absoluut niet krokant. Jammer, geen herhaling voor mij!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Jammer om te horen! Maar het klopt dat ze neutraal van smaak zijn, zo staat het ook in het recept: wafels zijn heel neutraal van smaak. Ze zijn dus het lekkerst met een beetje beleg. Poedersuiker doet het altijd goed, maar ook met fruit zijn ze heerlijk. Als je liever wilt dat ze van zichzelf al zoet zijn, kun je naar smaak meer suiker aan het beslag toevoegen.

      Dat ze niet krokant zijn, kan verschillende oorzaken hebben. Dat ligt vaak aan de manier van mixen (te lang/te kort) of het bakken (te lang/te kort).

  2. Nieke schreef:

    5 sterren
    Super

  3. Edith schreef:

    4 sterren
    Net deze wafels gemaakt met mijn dochter. Fijn dat de ingrediëntenlijst niet zo lang is, we hadden alles wel in huis. We hebben ze gegeten met maple syrup en poedersuiker. Heerlijk!

  4. amy schreef:

    hoi welke olie heb je precies gebruikt ik hel alleen olijf olie ik weet niet of dat ook kan.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Ik zou voor een neutrale olie gaan. Olijfolie heeft een smaakje.

  5. Muriel schreef:

    Ik heb ze vandaag gemaakt en ik vond ze niet erg lekker. Ik heb hiervoor een keer een recept gebruikt met karnemelk en die lukte we goed. Ik vind dat ze er met dit recept erg droog uitkomen.

  6. Sarah De Roeck schreef:

    Ik krijg ze nooit gaar. Is het normaal dat ze niet zo luchtig zijn? Ik volg het recept exact.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Wat vervelend! Als je ze niet gaar gebakken krijgt, dan snap ik dat ze niet luchtig zijn bij je. Kan het zijn dat je wafelijzer misschien te heet staat? Dat ze iets langer op een lage temperatuur moeten bakken?

  7. Jan schreef:

    4 sterren
    Lekker makkelijk recept. Heb de ingrediënten gehalveerd en met mijn nieuwe Tefal Snack Collection SW854D precies 9 wafels uit gehaald. De inhoud van één juslepel bleek precies genoeg te zijn.

  8. Iris schreef:

    4 sterren
    Ik heb het recept gevolgd (wel door de helft gedaan).
    Misschien doe ik iets fout maar ze waren niet zo zoet.

    Hoe krijg ik ze zoeter? Meer suiker of misschien vanille suiker ipv extract?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Klopt, dit is een recept voor ontbijtwafels, die horen in principe niet zo zoet te zijn. Maar je kunt prima meer suiker toevoegen naar smaak, of lekker ahornsiroop en poedersuiker na het bakken 🙂

  9. Annerieke Smits-Vermeulen schreef:

    5 sterren
    We genieten altijd van jouw leuke recepten. Zo ook van de wafels.
    Wat ik me afvroeg, is of ik bij het Bestron wafelijzer bij iedere nieuwe portie de platen steeds moet invetten…
    Ik heb dat wel gedaan. De eerste keer deed ik dat met olie. Een paar dagen later eem nieuwe poging met een mix van gesmolten kokosolie en roomboter, maar ik vond de wafels beide keren maar slapjes…
    Misschien hoefde ik ze alleen maar bij de eerste portie in te vetten?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Annerieke. Of je de platen elke keer in moet vetten ligt een beetje aan het wafelijzer wat je gebruikt. Ik bestrijk ze meestal wel elke keer voor het bakken. Ook goed om te weten dat wafels – net uit het apparaat – altijd slap zijn. Ze worden pas krokant als je ze heel even laat liggen.

  10. Annerieke Smits-Vermeulen schreef:

    Bedankt voor je reactie!
    Mijn wafelijzer is een Bestron.
    Ook als de wafels een tijd hebben gelegen zijn ze nog steeds plat en slap…
    Heb je misschien een idee, hoe ik ze dikker en steviger kan krijgen?
    Groetjes, Annerieke

    1. Laura's Bakery schreef:

      Vanaf hier is het heel lastig om te zeggen wat er mis gaat. Misschien heb je het wafelijzer niet goed voorverwarmt of het beslag te lang geklopt.

  11. Annerieke Smits-Vermeulen schreef:

    Bedankt weer voor je reactie. Ik ga door met experimenteren! 😅

    1. Laura's Bakery schreef:

      Succes!

  12. Lauranne Verbraeken schreef:

    3 sterren
    Het ligt misschien aan mij, maar de wafels zijn taai

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dat is jammer om te horen. Heb je ze wel lang genoeg gebakken en even laten afkoelen? Dat duurt bij wafels altijd even voor ze krokant worden.

  13. Mirjam schreef:

    Kan ik de melk ook vervangen door banaan?

    1. Laura's Bakery schreef:

      Nee je kunt de melk niet vervangen voor banaan.

  14. Mirjam schreef:

    Bedankt, ik ben inmiddels een recept gevonden waar dat wel kon.

  15. Daphne schreef:

    5 sterren
    Wafels bakken was nooit mijn specialiteit. Ik had het dus opgegeven. Vorige week jouw bakboek gekocht en in de supermarkt een goedkoop wafelijzer aangeschaft en maar weer een poging gewaagd. Ze zijn in 1 keer gelukt! Fijn recept; dank! Vanmorgen heb ik ze nog een keertje gemaakt en heb ik
    De eiwitten apart stijfgeklopt en dat als laatste door het beslag heengespateld. Dat maakte ze nog wat luchtiger. Ook voegen we wat extra suiker toe, omdat we hier van zoet houden. Ik heb nu het perfecte recept gevonden! 🙂

    1. Laura's Bakery schreef:

      Leuk om te horen Daphne!

4.53 from 335 votes (311 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept