Tomatensoep is één van de soep recepten die door mijzelf – en dat geldt voor velen, denk ik – het meest wordt gemaakt. Ik wissel nogal in ingrediënten en smaken, maar het liefst ga ik voor een Italiaanse tomatensoep. Hoog tijd om het recept en alle bijbehorende tips met jullie te delen.

Tomatensoep op z’n Italiaans

Tja, de Italiaanse keuken is hier thuis nu eenmaal een grote favoriet. Niet zo gek dus dat ik mijn tomatensoep volgens een Italiaans recept bereid.

Ter inspiratie gebruikte ik een Italiaanse receptuur die ik ooit ergens heb opgeschreven en over de jaren heen heb aangepast naar mijn smaak.

In onderstaand artikel deel ik veel tips over het maken van tomatensoep. Aan jou de keuze om hier weer jouw persoonlijke soepje van te maken.

TIP: niet Italiaans, maar wel een erg lekkere soep: verse gebonden aspergesoep. Ben jij een soepliefhebber? Probeer het dan zeker eens uit!

De lekkerste verse tomatensoep maken

Voor de bereiding van deze soep heb je maar een aantal ingrediënten nodig, waarvan tomaten de belangrijkste zijn. Hieronder leg ik wat meer uit over deze ingrediënten:

  • Verse tomaten. Ga voor rijpe en smaakvolle tomaten, want dit zijn de echte smaakmakers. Ik koos voor Roma tomaten.
  • Olijfolie is onmisbaar als smaakmaker in de soep, maar ook lekker bij het serveren.
  • Bouillonblokjes. Zelf gebruik ik de meest neutrale bouillonblokjes van Maggi, lees vooral de verpakking voor een indicatie van de hoeveelheid. Je kunt dit ook vervangen door zout, naar smaak.
  • Bruine basterdsuiker. Verse tomaten geven een licht zurige smaak aan soepen of sauzen en dit breng je in balans met een beetje bruine basterdsuiker of rietsuiker.
  • Witte uien. Deze kunnen ook vervangen worden door sjalotjes. Aangezien ik witte uien altijd in huis heb, gebruik ik die meestal.
  • Verse knoflook mag uiteraard niet ontbreken in een Italiaanse soep. Een geweldig lekkere smaakmaker!
  • Italiaanse kruiden. Kies één of twee soorten Italiaanse kruiden als smaakmakers. Zelf verwerk ik tijm en oregano in de soep.
Italiaanse tomatensoep met verse tomaten
Tomaten roosteren in de oven voor tomatensoep
kruiden voor tomatensoep

Tomatensoep met verse tomaten

Italianen zijn helden als het aankomt op de bereiding van gerechten met verse tomaten. Of het nu om een salade caprese gaat, een lekkere pastasaus of zo’n overheerlijke Italiaanse tomatensoep met verse tomaten.

Naar ik heb begrepen maken Italianen hun tomatensoep het liefst met verse tomaten en verse kruiden. Binnen deze grenzen kun je best een beetje wisselen in smaken. Zo eet je elke keer weer een ander soepje, maar wel op z’n Italiaans.

In dit tomatensoep recept worden de tomaten geroosterd in de oven, waardoor de zoete smaak uit de tomaten verder naar boven komt en de smaak van de soep veel rijker is.

Welke kruiden voor tomatensoep?

De meest voor de hand liggende kruiden in tomatensoep zijn basilicum, oregano en tijm. Maar er zijn meer Italiaanse kruiden die je kunt proberen. Denk maar eens aan rozemarijn, marjoraan of salie.

Mijn voorkeur gaat uit naar de combinatie van oregano en tijm, waarbij ik gedroogde oregano en verse tijm gebruik. In principe kun je van alle kruiden zowel de verse als de gedroogde variant gebruiken.

Welke tomaten voor verse tomatensoep?

Als je kiest voor verse tomaten, zorg er dan voor dat ze rijp zijn en kies het liefst voor een smaakvolle variant. Tomaten zijn dé smaakmakers in deze soep, dus het maakt zeker verschil welke je aanschaft.

Kies bijvoorbeeld voor Roma tomaten, San Marzano, coeur de boeuf of trostomaten.

Italiaanse tomatensoep maken

Tomaten verse tomatensoep

Italiaanse tomatensoep bewaren

Heb je een vriezer? Ga je soep maken? Als het antwoord op beide vragen ‘ja’ is, dan is mijn advies: maak zoveel mogelijk van deze Italiaanse tomatensoep.

Ik verdubbel of verdriedubbel het recept bijna altijd, want soep laat zich perfect invriezen. Maak dus zoveel soep als dat jouw soeppan en vriezer kunnen herbergen.

Hoe lang blijft Italiaanse tomatensoep goed?

Je kunt deze soep maximaal twee dagen in de koelkast bewaren. Hiervoor gebruik ik graag deze bewaardozen, die overigens ook handig zijn voor de vriezer.

Kun je Italiaanse tomatensoep invriezen?

In de vriezer kun je deze Italiaanse tomatensoep maximaal drie maanden bewaren. Laat de soep in de koelkast ontdooien (haal het een avond voor gebruik uit de vriezer).

Denk er bij het invriezen aan in welke porties je de soep invriest. Ik verdeel het vaak in kleine en medium bewaardozen, goed voor 1-2 porties.

Meer Italiaanse recepten met tomaten

Wil je een diner bereiden met een Italiaans accent? Dan komen deze Italiaanse recepten met tomaten vast en zeker goed van pas:

De focaccia is zalig om bij de soep te eten en zo ook het caprese ciabatta borrelbrood, terwijl de lasagne perfect past als hoofdgerecht na deze lekkere tomatensoep als voorgerecht.

Het toetje lijkt me duidelijk, dat is natuurlijk een volle schaal tiramisu (zonder rauw ei).

Italiaanse tomatensoep

Tips: Italiaanse tomatensoep maken

Kan ik ook andere groenten toevoegen?

Paprika’s, pompoen of wortels smaken ook erg lekker in deze soep. Je voegt ze in stukken gesneden toe aan de ovenschaal en roostert ze mee met de tomaten.

Kan ik tomatensoep ook als hoofdgerecht eten?

Door tortellini door de soep te mengen is de soep een heerlijk vullend hoofdgerecht. Een andere optie is om er hartige broodjes of quiche bij te serveren.

Welke pan gebruik je hiervoor?

Het liefst gebruik ik deze ruime soeppan. Deze pan heeft voldoende inhoud om véél soep te maken, zodat ik flink wat porties kan invriezen voor drukke dagen.

Kan ik een tomaten crème soep maken met dit recept?

Dat kan absoluut. Voeg er in dit geval na het fijnmalen met de staafmixer 250 ml kookroom aan toe, verwarm nog kort en serveer.

Kan ik de soep serveren met croutons?

Ja, dat is aan te raden. Maak ook eens croutons van ciabatta of focaccia brood.

De lekkerste verse tomatensoep

Het Borrelhapjes Bakboek

Met ruim 150 recepten organiseer jij voortaan borrels waar iedereen op afkomt. De recepten zijn opgedeeld in verschillende hoofdstukken zodat je makkelijk kunt kiezen tussen borrelhapjes die je met of zonder oven maakt. De sauzen, spreads en dips zijn natuurlijk ook van de partij in hun eigen hoofdstuk.

Bestel hier!

Afbeelding

 

Italiaanse tomatensoep recept

Opslaan
Recept afdrukken

4.50 van 20 stemmen

Italiaanse tomatensoep recept

Italiaanse tomatensoep maken? Gebruik verse tomaten, rooster ze in de oven en breng op smaak met je favoriete kruiden. Succes gegarandeerd!
Voorbereiding35 minuten
Bereiding25 minuten
Totaal1 uur
Porties: 4 personen

Ingrediënten

Tomatensoep

  • 750 gram verse tomaten
  • 3 el olijfolie
  • 2 el bruine basterdsuiker
  • 2 witte uien
  • 2 teentjes knoflook
  • Bouillonblokjes naar smaak
  • 2 tl Tijm en/of oregano 1 van elk

Serveren met (optioneel)

  • Peper
  • Parmezaanse kaas grof geraspt of vlokken
  • Croutons
  • Kookroom of mascarpone

Benodigdheden

Instructies

  • Snijd de gewassen tomaten door midden en leg in een ovenschaal. Maak de uien en de knoflook schoon, snijd door midden en voeg toe aan de ovenschaal. Meng dit met 3 el olijfolie en 2 el bruine suiker. Zet in de oven voor 30 minuten op 200 °C (onder- bovenwarmte).
  • Zet een soeppan op het vuur met het geroosterde tomaten-uien-knoflook mengsel uit de ovenschaal (inclusief de sappen), 200 ml water, tijm, oregano en de bouillonblokjes. Laat dit 15 minuten op laag vuur pruttelen met de deksel op de pan.
  • Pureer met een staafmixer tot een fijne of juist iets grover gemalen soep. Proef of je de soep op smaak vindt, voeg eventueel nog extra bruine basterdsuiker, zout of peper toe.
  • Serveer de soep met wat versgemalen peper, een kneepje kookroom of mascarpone, wat geraspte Parmezaanse kaas of met croutons.
Tips

Voeg eventueel nog 100 ml water extra toe als je van een dunnere soep houdt.
Bewaren

Bewaar de soep maximaal 2 dagen in de koelkast en 3 maanden in de vriezer.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

47 reacties

  1. Alexandra schreef:

    5 sterren
    Oh wat is deze heerlijk! Vandaag voor het eerst gemaakt met verse tomaten uit de tuin. Ik had creme fraise in huis, daar heb ik in de kom een beetje van door gedaan. Echt super! Dankjewel voor het recept!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Leuk om te horen Alexandra. En zeker ideaal met verse tomaten!

  2. Tanja schreef:

    3 sterren
    We waren wat verbaasd dat er suiker doorgaat, en vonden de soep te zoet. De hoeveelheid met 200 ml water is 1 soepkom per persoon. Voor ons zou dat meer mogen zijn. Ik heb paprika toegevoegd aan de tomaten. En de volgende keer gebruik ik minder suiker, ik denk dat een halve eetlepel voldoende is. We knutselen dus zelf verder aan het recept omdat de basis goed is.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Hoi Tanja, En dat kan natuurlijk altijd. De suiker weglaten is absoluut een goede optie als je niet van zoet houdt! 😉

  3. Mark schreef:

    1 ster
    Jammer had gehoopt dat dit een recept was zoals je hem ook in een Italiaans restaurant krijgt geserveerd. Het is veel te zoet en lijkt er in de verste verte niet op. Heb het recept zelfs met 1 eetlepel suiker gemaakt maar nog te zoet

  4. Olga de Boer schreef:

    Gewoon goede tomaten kopen. Tasty tom tomaten. Kost wel wat maar dan heb je ook wat.

  5. Albert Premier schreef:

    Ik heb laatst ontdekt dat kers-tomaten het lekkerste resultaat geven nu het winter is. Geen suiker nodig.
    Naast de kers-tomaten geef ik in de winter de voorkeur aan Italiaanse tomaten uit blik want die worden op hun top van rijpheid geconserveerd. Biologische bliktomaten in stukjes bevatten geen toegevoegde chemicaliën als calcium chloride. Maar bliktomaten vergen een andere bereidingdwijze.
    Ik geef de voorkeur aan de groentemolen/zeef boven de mixer. In de mixer wordende de pitjes meegemalen wat een bitter-wrange smaak aan de soep kan geven die er met suiker niet uit te krijgen is. Ik vind de pitjes, die nooit helemaal fijn te mixen zijn, sowieso een irritant mondgevoel geven.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dank voor de toevoegingen Albert!

  6. Albert Premier schreef:

    Je moet eerst proeven voordat je er suiker in doet: elke tomaat is anders.

  7. Gonny schreef:

    5 sterren
    De lekkerste verse tomatensoep tot nu toe. Goede tip: een scheutje Worcestershire saus aan einde kooktijd in elke soep smaakt extra lekker

    1. Laura's Bakery schreef:

      Lekker Gonny. Dankjewel!

  8. Albert schreef:

    Gonny, het werkt. Ik raad wel aan om zorgvuldig te doseren: steeds een geringe hoeveelheid & dan proeven. Voor je het weet is het teveel. Tot u spreekt de ervaringsdeskundige hoewel: dat was een incident met een losse druppeldop & een andere soep.

  9. Kristel schreef:

    5 sterren
    Ik heb deze soep inmiddels tientallen keren gemaakt. Echt heerlijk! Iedereen vindt het ook lekker. Kortom, een enorme aanrader!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Goed om te horen Kristel!

  10. Heleen schreef:

    4 sterren
    Heerlijke soep. Roma tomaten gebruikt. Heb wel de hoeveelheden verdubbeld anders is het ook voor 4 personen krap. Ik vond het niet te zoet. Juist een heerlijke zachte smaak door de bruine suiker.

    Heleen.

    1. Laura's Bakery schreef:

      Dankjewel Heleen!

  11. Marie-Jose Rijlaarsdam schreef:

    5 sterren
    Mijn eerste keer en het wordt een succes, kan niet missen! Ik heb de ingrediënten dubbel gedaan en ivm de reacties hierboven minder bruine suiker en later wat bijgevoegd. Als extra groente heb ik winterpenen, bleekselderij, puntpaprika’s en pastinaak gebruikt. En het is een dikke soep geworden. Bedankt voor je recept!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Graag gedaan! Fijn dat het in de smaak is gevallen!

  12. Nancy schreef:

    Ik heb de soep et voor de eerste keer gemaakt met roman tomaten en met coconut blossom sugar van bio today. Dat is niet o zoet, mar geeft er een heerlijke smaak aan. De soep is heeeeerlijk en fa ik vaker maker. Dank je wel voor dit recept!

    1. Laura's Bakery schreef:

      Graag gedaan! Fijn dat het in de smaak valt!

  13. lien schreef:

    Heerlijke soep, deze al enkele gemaakt, tomaten eerst in de oven geeft een heerlijke bite

  14. Petra schreef:

    5 sterren
    Heerlijke soep, ik doe iets minder suiker.
    Als bij de Italiaan, ik maak hem heel vaak.❤️❤️❤️

    1. Laura's Bakery schreef:

      Leuk om te horen Laura!

4.50 from 20 votes

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept