Zo maakte ik dikke chocolate chip koeken
Als je de recepten voor de normale en dikke koeken naast elkaar legt, vallen er twee dingen op: de hoeveelheid bloem en een extra soort suiker. Om koeken dikker te krijgen, wil je een steviger deeg. Logische stap is om dan meer bloem toe te voegen. Maar het moet ook weer niet zóveel bloem zijn dat de structuur teveel verandert. Chocolate chip cookies moeten wel zacht en smeuïg blijven natuurlijk.
In mijn basisrecept gebruik ik alleen lichtbruine basterdsuiker, basterdsuiker is ideaal als je in baksels een zachtere structuur wilt hebben. Doe maar eens wat basterdsuiker tussen je vingers en daarna hetzelfde met kristalsuiker. Je voelt dan al het verschil in structuur. In baksels maakt dit dus ook verschil. Door een deel van de basterdsuiker te vervangen door kristalsuiker krijg je een wat stevigere structuur (handig voor het behouden van de vorm). Maar vervang je teveel, dan verlies je weer die smeuïgheid. Na verschillende testen ben ik uiteindelijk in het midden uitgekomen voor deze koeken.
Nog dikkere koeken bakken?
Wie de rage van dikke chocolate chip koeken kent, zal deze koeken misschien nog niet dik genoeg vinden. Zelf vind ik die gigantische dikke koeken met vulling heel lekker, maar ook een gigantische hap. Ik bak zelf graag koekjes die ik daadwerkelijk ook helemaal op kan eten bij een kop thee zonder dat ik het gevoel heb een flinke punt taart weggewerkt te hebben. Gelukkig bleek uit de polls op Instagram, waar duizenden van jullie op hebben gestemd, dat jullie de structuur het belangrijkst blijven vinden en ze niet per se extreem groot en dik hoeven te zijn.
Ze dikker maken kan natuurlijk. Je kunt nog wat meer spelen met de verhoudingen van de ingrediënten, maar je kunt ook meer deeg gebruiken. Wat je ook veel ziet, is dat mensen de koeken in een cupcakevorm of bakring bakken. Dan kunnen je koeken op een gegeven moment niet verder uitlopen, maar nog wel rijzen zodat ze dikker worden.
Er staat in het recept:
Laat het deeg minstens 2-3 uur rusten (maar het liefst de hele nacht), verdeel het deeg daarna in 12 gelijke stukken
Is dit rusten op kamertemperatuur (2-3 uur) of in de koelkast (hele nacht)? En hoeveel gram per bolletje?
Koekdeeg laat je altijd in de koelkast rusten (rauw deeg nooit buiten de koelkast bewaren, dan is het niet goed meer), ik zal het nog even verduidelijken in het recept.
Moet de roomboter op kamertemperatuur zijn of rechtstreeks uit de koelkast?
Altijd op kamertemperatuur tenzij anders vermeld.
Ik laat ze altijd een paar uur rusten in de koelkast, dan wordt het deeg steviger en lopen ze minder uit.
Bedankt voor dit recept voor ontzettend lekkere koekjes! Ook erg leuk dat je het ontstaan ervan deelde op Instagram!
Hoi Laura, ik had de chocolade koeken gebakken. Ze kwamen perfect de oven uit, alsof ze uit de winkel kwamen! Maar de smaak….die viel echt vies tegen, beetje rotte vis smaak. Ik las dat het kan komen door de baking soda, omdat het in dit recept niet met iets zuurs is gemengd.
Ik ben erg benieuwd naar jouw ervaring hiermee of die van andere bakkers….
Oei, dat klinkt heftig. Het reageert in dit recept op de basterdsuiker, dus dat zou het probleem niet moeten kunnen zijn. https://www.laurasbakery.nl/ingredienten-die-werken-met-baking-soda/
Bedankt voor het recept! Wij hebben ze ook gebakken. Smaak was goed, maar klopt het dat ze zacht blijven? Of had ik ze dan langer moeten bakken?
Het zijn chewy koeken inderdaad, maar wel met een beetje knapperig randje.
hoı hoı. we hebben hıer ın Turkıje geen chocolade chıps..dus kan je dıt ergens mee vervangen
Je kunt ook prima een chocoladereep in stukjes hakken en dit gebruiken.
Letterlijk gewoon chocola.
het waren er 13!!!!!
het waren er 13+!!!!!
echt lekker. ik heb witte en melk chocolade gebruikt waardoor het iets te zoet voor me was. Volgende keer met puur of ietse minder suiker proberen.
Kun je ook kleine koekjes maken met dit recept? En veranderd dan ook de baktijd?
Je kan er kleiner koekjes van maken, maar dan zul je inderdaad een andere baktijd aan moeten houden!
Voor de eerste keer geprobeerd. De koekjes liepen erg uit en werden platte koekjes die qua structuur op boterkoekjes leken.
Had het deeg 3,5 uur in de koelkast gedaan. Daarna 13 balletjes gerold en die 15 minuten in de (electrische) oven gedaan.
Heb je enig idee wat ik dan fout gedaan kan hebben?
Kan het zijn dat er teveel boter in de koekjes zat? Door teveel boter kunnen de koekjes erg uitlopen!
Volgens mij wel 100 gram gebruikt.
Heb dat probleem wel vaker gehad met andere koekjes.
Zal eens wat minder boter gebruiken.
De chocolate chips, zijn dat bakvaste chips?
Ja!