maïsbrood 1a

Een paar weken geleden liep ik over de markt en zag toen een kraampje met allerlei soorten meel, kruiden, thee en andere leuke producten. Je kon er bakmixen kopen die met meel van de molen gemaakt waren, maar je kon ook alleen het meel zelf kopen. Toen ik een zak met maïsmeel zag staan moest ik gelijk denken aan het maïsbrood dat mijn vader al een paar keer had gemaakt. Ik nam een zak mee om het zelf ook te maken, alleen wist ik niet meer precies uit welk boek hij het recept nu had gehaald. Daarom haalde ik al mijn boeken met brood recepten van de plank en kwam er zo achter dat het recept uit het boek Meesterlijk Brood komt, één van mijn favoriete boeken als het om brood bakken gaat! 

maïsbrood 2a

Meer brood recepten

Heb je de smaak van het brood bakken te pakken? Probeer dan ook eens een van deze heerlijke brood recepten:

Opslaan
Recept afdrukken

4.41 van 15 stemmen

Maïsbrood

Niet moeilijk en ontzettend lekker: zelfgemaakt maïsbrood is velen malen lekkerder dan die uit de winkel. Heerlijk voor het ontbijt of als lunch.
Porties: 1 brood van 25 cm

Ingrediënten

  • 200 gram tarwebloem
  • 50 gram maïsmeel
  • 1 zakje gist (7 gram)
  • 12 gram witte basterdsuiker
  • 4 gram zout
  • 38 gram ongezouten roomboter
  • half ei (25 gram)
  • 100 ml water
  • 150 gram uitgelekte maïskorrels

Afstrijken

  • half ei
  • maïskorrels
  • maïsmeel

Instructies

  • Meng alle ingrediënten behalve de maïskorrels en kneed dit tot een soepel deeg. Volgens instructies van Robèrt zette ik de mixer eerst 3 minuten op de laagste stand en daarna nog 6 minuten op een wat hogere stand. Je hebt dan een soepel deeg dat net niet meer plakkerig is.
  • Bestuif je werkblad met bloem en leg hier de uitgelekte maïskorrels op. Ik heb de maïskorrels na het uitlekken nog even op een keukenpapiertje gelegd omdat ze nog erg vochtig waren. Steek met een deegsteker het deeg open en druk de binnenkant van het deeg op de maïskorrels. De korrels die eraan blijven plakken kneed je door het deeg. Als ze bijna zijn opgenomen steek je het deeg weer open en herhaal je het proces. Ga zo door tot alle maïskorrels zijn opgenomen en gelijkmatig door het deeg zijn verdeeld. Als je deeg tijdens het kneden erg plakkerig wordt, kun je een beetje extra bloem toevoegen.
  • Bol het deeg op door de bal deeg op je werkblad te leggen en met de palmen van je hand als het ware stevig van boven naar beneden te ‘aaien’ en het deeg aan de onderkant samen te duwen. Dit klinkt misschien wat wazig, maar je zult merken dat je een stevige bal deeg krijgt nadat je dit een paar keer hebt gedaan. Leg het deeg in een met bloem bestoven kom en laat het 45-60 minuten rijzen.
  • Haal dan het deeg uit de kom en druk op je werkblad alle lucht eruit. Duw het deeg uit tot een rechthoekige lap waarvan de korte zijde even breed is als je bakblik. Rol het deeg op tot een rol en leg deze in een ingevet en met maïsmeel bestoven bakblik met de naad aan de onderkant. Strijk het deeg af met de andere helft van het geklopte eitje en strooi er eventueel nog wat maïskorrels en maïsmeel overheen. Leg een doek over de bakvorm en zet het deeg op een warme plek waar je het brood nogmaals 45-60 minuten laat rijzen.
  • Zet het maïsbrood in een voorverwarmde oven van 210 °C (boven- en onderwarmte), nadat je het brood erin hebt gezet, zet je de temperatuur terug naar 180 °C. Bak het brood in 25 minuten gaar.
Bewaren

Hier lees je hoe je je zelfgebakken brood bewaart.

maïsbrood 3a

Het is misschien een flinke lap tekst qua bereiding, maar geloof mij dat het echt niet moeilijk is om dit brood te maken.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

82 reacties

  1. Esther schreef:

    Lijkt me lekker!! Waar is maismeel te koop?

    1. Laura schreef:

      Molens, webshops, sommige uitgebreidere supermarkten, kookwinkels en meer van dat soort winkels 🙂

  2. Alies schreef:

    Beste Laura,
    Kan ik het recept ook gebruiken voor een broodbakmachine??
    Met vr.gr.
    Alies

    1. Laura schreef:

      Ik heb geen ervaring met een broodbakmachine, maar ik denk dat het wel moet lukken hoor 🙂

  3. Nicole schreef:

    Oh dat ziet er heerlijk uit zeg!

  4. esther schreef:

    Zou je dit ook kunnen maken zonder t maismeel?

    1. Laura schreef:

      Nee, dan is het geen maïsbrood meer.

  5. esther schreef:

    Haha, dat snap ik, maar zal dan toch ook wel te eten zijn??

    1. Laura schreef:

      Je krijgt dan hele andere verhoudingen waardoor het recept niet meer klopt. Je kunt dan beter een ander recept uitzoeken waar geen maïsmeel in zit.

  6. Kim schreef:

    Het deeg is ontzettend plakkerig? Krijg er niet fatsoenlijk een bol van gemaakt…laat staan dat “aaien” gedaan moet worden. Staat nu te rijzen, hoop dat het brood lukt…

    1. Laura schreef:

      Als je deeg te plakkerig is, kun je het best wat bloem toevoegen tot het niet meer zo erg plakt. Door verschillen in luchtvochtigheid en temperatuur is er soms meer bloem (of juist vocht) nodig. Kan ook zijn dat het maïs niet voldoende was uitgelekt/drooggedept. Hopelijk is het nog gelukt 🙂

  7. Kim schreef:

    Hoi Laura, het brood is nog best goed gelukt! We vonden het in ieder geval erg goed smaken, al ziet het erop jouw foto wel iets luchtiger uit en bij ons was het ietwat korrelig. Hoort het ook zo te zijn?
    Ik ga het zeker nog een keer bakken!

    1. Laura schreef:

      Het was bij mij niet korrelig, leek heel erg op een maïsbrood van de bakker (maar dan met verse maïs erdoor)

  8. Kim schreef:

    Enig idee waar dat korrelige aan kan liggen?

    1. Laura schreef:

      Misschien niet goed doorgekneed of dat het maïs nog te vochtig was.

  9. Gerard Jantz schreef:

    Hallo Laura, misschien een leuke aanvulling, ik heb een kleindochter die slecht reageert op tarwe en bak daarom brood van speltmeel, je voelt het misschien al aan komen, tarwebloem heb ik vervangen door speltbloem te gebruiken, als extra heb ik toegevoegd ascorbinezuur, 1.5 % ten overstaan van het bloem gewicht, is gebruikelijk in de bakkerij wereld om zo de grondstoffen te berekenen, resultaat was zeer goed en lekker, ook heb ik dit gebruikt om pizza mee te bakken, ook dit was goed geslaagd, ook suikerbrood kan hier goed mee worden gemaakt, geeft weer eens een andere variatie. Ik ben bakker van mijn vak, daarom is her voor mij geen probleem om te begrijpen wat je aangeeft.
    Gerard

    1. Laura schreef:

      Hoi Gerard, bedankt voor deze aanvulling! Mag ik vragen waarvoor het ascorbinezuur dient? En is dit ook te verkrijgen voor de consument?

      1. Gerard Jantz schreef:

        Hallo Laura,
        Ascorbinezuur is vitamine c, dus een grondstof die voor ieder mens belangrijk is, deze heeft als extra werking dat het de eiwitten in de bloem sterker maakt en zodoende meer water opneemt en de lucht die door gist wordt afgescheiden beter vast hoed, het geeft het brood dus meer structuur. Dit is O.a. Te verkrijgen bij drogisten en apotheek. Ook kan dit besteld worden bij van Beekum specerijen via internet.
        Succes voor alle bakkers, Gerard.

        1. Laura schreef:

          Bedankt voor de duidelijke uitleg!

    2. Bianca schreef:

      Hoi Gerard, ik heb ook even een vraagje, gebruik je dan dezelfde verhouding speltmeel t.o. de bloem? Gr Bianca

  10. Camille schreef:

    Kan je dat de dag ervoor al maken?

    1. Laura schreef:

      Ja hoor, geen probleem.

  11. An schreef:

    Het brood staat in de oven momenteel, heb het deeg gisteravond gemaakt, laten staan en nu in de oven, zodat ik straks een vers broodje bij het ontbijt heb. Naar aanleiding van jouw recept was ik gisteren naar de supermarkt om maismeel te halen en daar aangekomen stond er maismeel en maisbloem, het meel iets witter en wat grover en de bloem fijner en geler. Ik wist niet wat ik moest nemen en heb ze beiden meegenomen en uiteindelijk de meel gebruikt. Ik kon er weinig over vinden op het internet, maar jouw recept sprak over meel dus dat gebruikt. Weet jij of het uitgemaakt zou hebben? Ik weet voor tarwe het verschil tussen meel en bloem, maar weet jij waar maismeel of maisbloem normaliter gebruikt voor worden?

    1. Laura schreef:

      tarwe en bloem hebben altijd dezelfde verschillen, ongeacht waar het van gemaakt is. Hetzelfde dus als bij tarwemeel/bloem

  12. carolien schreef:

    hoi Laura,
    moet het in een broodbakblik of kan hey in een cakeblik?

    Groetjes Carolien

    1. Laura schreef:

      ik heb een cakeblik gebruikt

  13. Lidy van Staalduinen schreef:

    Hallo Laura.
    Kan het ook met maïs van de kolf? Rauw of gekookt?
    En zit er zoveel gist in vanwege de maïskorrels, dat het daardoor moeilijker rijst?
    Groetjes, Lidy.

    1. Laura Kieft schreef:

      Ik denk dat je ook maïs van de kolf kun gebruiken, zou ze dan denk ik wel even kort koken. Het is iets zwaarder deeg inderdaad door de toevoeging.

      1. Lidy van Staalduinen schreef:

        Heb de kolf en gewoon gekookt en daarna de korrels gebruikt, prima resultaat. Lekker brood geworden!

  14. Jan schreef:

    Kan ik zelf mais maen met de staafmixer

    1. Laura Kieft schreef:

      ik betwijfel of dat gaat lukken.

  15. Tiny de Ruiter schreef:

    Is mais meel het zelfde als polenta?
    Ik heb het broodrecept van heel holland bakt gebruikt. hierin was polenta nodig.
    Was geen succes, ga nu jou recept proberen

    1. Laura Kieft schreef:

      Naar mijn weten is dat niet hetzelfde.

      1. Paul schreef:

        Misschien een late reactie maar volgens mij is maïsmeel voor polenta alleen grover gemalen. Of het dan het zelfde werkt weet ik niet
        Ga het straks merken. Zie dat ik de grove variant heb gehaald

        1. Oscar schreef:

          Nog één keer wat het verschil tussen maïsmeel en polenta, maïsgriesmeel en maïzena is.Maïsmeel is fijner van structuur dan maïsgriesmeel. Met maïsmeel kun je bijvoorbeeld ook heerlijke pasta maken. Polenta van maïsmeel is dan ook gladder van structuur dan van de iets korreliger maïsgriesmeel. Polenta van maïsgriesmeel heeft echter wat meer smaak en bite

4.41 from 15 votes (13 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Beoordeel dit recept