Waarom worden mijn bolussen droog?
Waarschijnlijk hebben ze iets te lang in de oven gestaan. Bak ze kort op hoge temperatuur en houd ze goed in de gaten.
Zelf Zeeuwse bolussen maken? Met dit recept bak je de bekende Zeeuwse lekkernij met een zachte binnenkant en een heerlijk plakkerige laag van donkere basterdsuiker en kaneel. Vers uit de oven zijn ze op hun allerlekkerst.
Ik vind Zeeuwse bolussen één van de lekkerste Nederlandse bakklassiekers. Ze zijn verrassend eenvoudig om zelf te maken en smaken vers uit de oven nóg beter dan die van de bakker.
Zeeuwse bolussen zijn een traditionele specialiteit uit de provincie Zeeland. Deze zoete broodjes worden gemaakt van een luchtig gistdeeg dat royaal wordt omhuld met donkere basterdsuiker en kaneel.
In tegenstelling tot gewone kaneelbroodjes worden Zeeuwse bolussen niet uitgerold met een vulling ertussen. Het deeg wordt eerst verdeeld in gelijke porties, daarna uitgerold tot lange strengen en door de kaneelsuiker gerold. Vervolgens draai je iedere streng op tot de bekende spiraalvorm.
Hierdoor ontstaat de karakteristieke plakkerige buitenkant, terwijl de bolussen dankzij de korte baktijd heerlijk zacht vanbinnen blijven.
Om de Zeeuwse bolussen te maken heb je de volgende ingrediënten nodig:
Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.
Vers gebakken smaken Zeeuwse bolussen het allerlekkerst. Nog een beetje warm zijn ze heerlijk zacht en extra plakkerig.
Bewaar ze 2 tot 3 dagen luchtdicht verpakt op kamertemperatuur. Verwarm ze eventueel enkele minuten in de oven zodat ze weer lekker zacht worden.
Ja. Verpak de bolussen luchtdicht en bewaar ze maximaal drie maanden in de vriezer. Laat ze op kamertemperatuur ontdooien en warm ze daarna kort op in de oven.
Je vindt op de site natuurlijk de nodige Hollandse klassiekers. Probeer zeker eens een van onderstaande recepten uit:
Waarschijnlijk hebben ze iets te lang in de oven gestaan. Bak ze kort op hoge temperatuur en houd ze goed in de gaten.
Dat kan, maar het resultaat zal veranderen. De donkere basterdsuiker geeft de meest authentieke smaak en zorgt voor de typische plakkerige structuur.
Tijdens het bakken smelt de suiker. Door de bolussen direct om te draaien, wordt de gesmolten suiker beter verdeeld en voorkom je dat ze vastplakken aan het bakpapier.
Zeker. Pas de hoeveelheid gerust aan naar jouw smaak.
Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.
Dit is geweldig. Ik werd helemaal blij toen ik de titel zag. Vind ze heerlijk maar ze zijn zelden te koop. Dank voor het recept.
Hoi Lisa ,
hier een geboren en getogen Zeeuw….
Een bolus koop je het beste, bij de bakkertjes zelf in Zeeland.
Niet bij de supermarkt ketens die ze bijna altijd bij een broodfabriek kopen.
Zodoende kan het voorkomen , dat er bij de bakkertjes in de dorpen niet altijd bolussen meer liggen aan het einde van de dag.
Deze wil je het liefst vers verkopen ( en eten)
Het is in Zeeland eigenlijk een ongeschreven regel om op zaterdagmorgen een bolus te halen….
” voe bie du koffie” op z’n Zeeuws gesproken….
nog iets leuks daarover…tot een jaar of 30 terug werd een bolus als/voor jikkemiene uitgemaakt.
Dus kom nog een keertje naar Zeeland en haal bij de plaatselijke bakkerij aldaar uw bolus!
Kan je soyamelk en margarine gebruiken?
Heb ik zelf nooit geprobeerd dus kan ik niet met zekerheid zeggen. Ik weet dat het werkt in cakes, maar of dat voor brood ook geldt weet ik niet zeker.
Dan moet ik dat maar gaan uitproberen.
Ze zijn heel goed gelukt met soya melk en margarine (en zelfrijzend bakmeel). Ik hield alleen wel veel suiker (ruim 175gr) over. Volgende keer is 350gr suiker ook voldoende.
Kan ik ook licht bruine bastaardsuiker gebruiken, heeft met smaak toch niets te maken alleen worden ze lichter toch?
Zou ik niet doen voor dit recept, er zit namelijk zeker wel verschil in de smaak.
Nog lekkerder…gevulde bolussen. Bolussen gevuld met banketbakkersroom 🙂
Ja die staan nog op mijn lijst, deze portie was al op voordat ik dat kon proberen haha.
Wat leuk!
Ik was afgelopen weekend een weekendje weg in Zeeland, maar geen bolussen gespot door alle sluitingen. Dan maar zelf maken. Hopelijk worden ze heerlijk.
Ik heb wel maar de helft van het suiker/kaneel mengsel gebruikt, dat leek mij zo veel.
Ook op de bakplaat daarna nog aangebrande suiker (naast de overheerlijke bolussen).
Binnenkort nog maar een keer maken met de overige suiker.
Hoi Marjolein,
ik wilde als echte Zuid Bevelandse Zeeuw reageren op je stelling dat er geen bolus te koop zou zijn geweest vanwege “sluitingen”
Heb je wel bij de plaatselijke bakkerij gevraagd om een bolus?
Zo kan het voorkomen dat die aan het einde van de dag niet meer voorradig zijn.
Als bakker wil je graag kwaliteit ,dus verse producten aanbieden , zo ook met de bolus.
die wil je vers eten!!
Ik heb werkelijk waar ELKE zaterdag bij onze plaatselijke bakker in Krabbendijke onze” standaard bolus voe bie du koffie” gehaald…(.maar wel ruim voor de middag)
Dus kom aub nog weer es een keer naar Zeeland, en koop onze bolus!!
Ik strooi het suiker/kaneel mengsel altijd op een schone vochtige doek. Met als resultaat dat de bolus wel “heerlijk klef” wordt. Echt superlekker!
Ik vond ze ook niet heel klef, dus zou graag jouw tip eens proberen. Rol je ze dan op de natte theedoek met het suikermengsel? Of leg je een natte theedoek met het mengsel over hey deeg heen als ze de laatste keer rijzen?
Deze waren ook echt SUPER lekker? en ik ben een echte Zeeuwse haha
Mochten jullie ooit in Zeeland zijn koop dan zeker een bolus bij de bakker
Mvg miriam
Wat leuk om te horen! En dat ga ik zeker doen haha 🙂
Gelukt! En ze zijn heerlijk!
Voor de eerste keer de zeeuwse bolussen gemaakt en super goed gelukt, de dag erna zijn ze nog lekkerder!!! Ga ik zeker vaker maken.?
Moet er bakpapier onder de bolussen wanneer je ze gaat bakken?
Dat zou ik wel doen ja, blijft je bakplaat het mooist van.
Misschien een gekke vraag, maar waar heb je dat mooie bakblik gekocht? Heel erg mooi!
Een keer gevonden bij een kringloop.
Heb zelf al meerdere malen bolussen gebakken met n ander recept, maar dat wijkt niet heel veel af van deze. Er gaat bij mij nog n ei door t deeg om t wat rijker te maken. Omdat het een lekker plakkerig broodje is, haal ik de rolletjes twee keer door het suiker kaneel mengsel met 10 minuten tussenpauze.
Mijn ervaring met bewaren is slecht. De volgende dag vind ik ze al te droog ( als ze de volgende dag al halen) en helaas hebben we geen toegang tot alle broodverbeteraars en malsmakers die de professionele bakkers hebben, dus lekker dooreten :).
Hallo Laura.
Dankjewel voor het delen van dit recept.
Vandaag gemaakt. Zo ontzettend lekker en zo groot ?.
Wat een verschil. Vers of vol troep uit de supermarkt.
Ik ben om en bak deze voortaan zelf .
Heerlijk .
Groetjes Jessica
Hoi Laura, zou dit denk je ook zonder ei kunnen? Ben daar helaas allwegisCh voor
Nee, dan wordt de structuur echt anders helaas.
Jammer maar helaas ? dankje voor je snelle reactie!