How to: Taart vullen en bekleden

Gepost: 15 juni 2013 Laatst bewerkt: 16 februari 2026
How to: Taart vullen en bekleden

Een taart vullen en bekleden is veel belangrijker dan je denkt. Wie een taart wil decoreren zal namelijk moeten beginnen met een goede basis. Dan zal je uiteindelijke resultaat het mooist zijn. Foutjes zijn gelukkig makkelijk te verdoezelen door gewoon een extra bloemetje op de taart te plakken, maar soms heb je gewoon net een ontwerp in gedachten waarbij dat bloemetje er niet hoort. Maar ja, dat scheurtje in je fondant hoort er ook niet. Daarom vandaag: een how to voor een goede basis van een gedecoreerde taart. We beginnen bij het vullen van de taart, het is niet moeilijk maar er zijn toch wat dingen waarmee rekening gehouden moet worden. Daarna geef ik je al mijn tips en trucs voor het bekleden van de taart, ook niet geheel onbelangrijk.

taart-vullen-en-bekleden-2a

Voor een biscuit kun je een recept gebruiken maar ook met een mix is niets mis. Het is net even wat makkelijker, al is een biscuit volgens recept ook niet ingewikkeld. Doe gewoon wat jij wilt, als dat biscuit maar voor je neus staat. Met een taartzaag snij je deze twee keer door. Ik heb zelf een handige taartzaag waar twee zaagjes in zitten zodat je na één keer snijden klaar bent. Ook een taartzaag met een enkel zaagje doet zijn werk prima. Prik in de verschillende biscuitlagen cocktailprikkers in een rechte lijn boven elkaar, zo weet je precies hoe je de lagen biscuit na het vullen moet terug plaatsen. Schuif een taartkarton onder je biscuit en leg de bovenste twee lagen opzij.

Het complete basisbakboek 

Deze bakbijbel met ruim 150 recepten wil iedere thuisbakker in huis hebben. Ga aan de slag met een van de 40 basisrecepten, elk met twee variaties. Het zijn zowel tijdloze klassiekers als veel spiksplinternieuwe recepten. Daarnaast bevat dit boek recepten voor vullingen en toppings, maar ook handige baktips en bewaaradviezen zoals je van mij gewend bent.

Bestel hier!

Afbeelding
taart-vullen-en-bekleden-3a

Op bovenstaande foto zie je dat ik een randje om het biscuit heb gemaakt, dit heet een dijkje. Deze maak je zodat de vulling niet tegen je fondant aan komt. Dit is nodig als je vullingen gebruikt waar relatief veel vocht in zit, anders gaat de fondant smelten wat er niet zo mooi uitziet. In dit geval gebruik ik slagroom, daarbij is echt een dijkje nodig. Bij het gebruik van botercrème is zo’n dijkje niet nodig.

Gebruik 1:1 botercrème voor het maken van dijkjes. Dat houdt in dat je bijvoorbeeld 200 gram boter (ongezouten!) en 200 gram poedersuiker gebruikt. Dit klop je heel romig. Ik wil nooit zo’n hele dikke rand van deze crème, daarom gebruik ik een kleiner spuitmondje en maak dan gewoon een dubbele dijk. De vulling is nu eenmaal lekkerder dan het dijkje, dus ik heb liever een dunne dan een brede.

Als je je dijk hebt gemaakt kun je je vulling naar keuze tussen de dijken plaatsen. Ik smeer hier eerst een laagje jam op het biscuit voordat ik de slagrom toevoeg. Smeer de vulling helemaal glad uit, zorg dat het even hoog is als je dijk.

taart-vullen-en-bekleden-4a

Plaats dan de bovenste twee biscuitlagen terug op de onderste met vulling. Let goed op waar je prikkers zitten. Haal de bovenste laag biscuit er af en breng nog een laag vulling aan, net zoals je bij de eerste hebt gedaan. Plaats dan de bovenste laag biscuit weer terug. Dat ziet er al goed uit nietwaar? Alleen is de zijkant nog niet helemaal glad.

Haal de prikkers uit de taart en vul de kiertjes aan de zijkant op. Het is het makkelijkst om dit gewoon met de spuitzak te doen. Strijk met een paletmes langs de zijkant om de taart mooi glad te maken.

taart-vullen-en-bekleden-5a

De zijkant is nu glad maar de randjes van de bovenkant mogen nog best iets strakker. Bovendien heb je ook een plaklaagje nodig voor het fondant dat er straks overheen komt. Doe je overgebleven botercrème in een schaaltje en pak je paletmes. Breng de crème helemaal rondom aan en strijk het glad.  Ga net zo lang door tot je tevreden bent. Zet dan de taart in de koelkast om wat steviger te worden.

taart-vullen-en-bekleden-6a

Rol je bal fondant (of marsepein) uit tot een grote lap. Om een mooie ronde lap te krijgen draai ik hem na een paar keer rollen steeds een kwartslag. Ik strooi dan wel een klein beetje poedersuiker op mijn werkblad zodat dit heel gemakkelijk gaat. Al gebruik ik een non-stick board, als je zo’n grote lap moet draaien wil je niet dat hij toch ergens blijft plakken en daardoor scheurt.

Rol net zo lang tot je lap groot genoeg is. Ik meet dit vaak even uit. Tel de doorsnede van je taart op bij 2x de hoogte van je taart. Dit is de diameter die je lap fondant moet hebben. De dikte van de lap fondant hou ik zelf altijd op zo’n 2-3 millimeter. Dit is niet te dik (te veel fondant vind ik niet lekker) maar ook niet te dun zodat je er bijna niet meer mee kunt werken.

taart-vullen-en-bekleden-7a

Pak de lap fondant op, ik leg hem zelf het liefst over mijn onderarmen, en leg hem voorzichtig over je taart. Bij het verplaatsen van de lap fondant is het heel handig als je de taart bij je in de buurt zet zodat de afstand die je moet afleggen met de lap fondant zo klein mogelijk is.

Ligt je lap fondant iets scheef op de taart? Een klein beetje maakt niet uit, het fondant rekt namelijk best nog wel mee. Probeer je lap niet meer te verplaatsen, hiervan krijg je scheuren in het fondant. Het zit natuurlijk al een beetje vast geplakt aan je taart.

Gebruik een smoother om de bovenkant van de taart mooi glad te strijken. Verdeel de plooien fondant aan de zijkant gelijkmatig langs de taart.

taart-vullen-en-bekleden-8a

En dan: de truc! Toen ik begon met het decoreren van taarten las ik altijd overal dat je de taart van boven naar beneden glad moest strijken. Iets wat ik natuurlijk braaf opvolgde met als gevolg dat de fondant op de randjes soms scheurde. Logisch eigenlijk als je het langs een rand naar beneden trekt. Later leerde ik om van beneden naar boven te werken, ideaal! Sindsdien heb ik nooit meer scheurtjes langs de randen gehad.

Maak van je hand een kommetje en zet je hand tegen de onderkant van je taart aan. Zorg dat je de plooien onderaan op dat gedeelte al glad hebt gemaakt. Wrijf nu voorzichtig met je hand naar boven zodat de fondant goed strak tegen de taart aan zit. Werk zo rondom de taart helemaal af. Om alle plooien weg te werken zul je af en toe het fondant wat al vast zit iets losser moeten halen, verplaatsen en weer opnieuw met je hand tegen de taart aan wrijven. Geen probleem om het fondant zo iets los te halen, let alleen wel op dat je het fondant niet naar beneden trekt om het weer vast te zetten.

taart-vullen-en-bekleden-9a

Als je de taart rondom helemaal glad hebt kun je hem nog strakker maken. Gebruik hiervoor een smoother. Rondom wrijf je de fondant helemaal strak om je taart heen. Zorg ook dat het overtollige fondant onderaan goed tegen de taart zit. Je moet eigenlijk een hoek van 90 graden hebben, zo weet je zeker dat de hele taart met fondant bedekt is. Dat is belangrijk als je het fondant gaat wegsnijden.

Zelf gebruik ik altijd een wheel tool maar je kunt ook prima een mesje gebruiken om het overtollige fondant weg te snijden. Zet het mesje rechtop langs de taart, niet helemaal tegen de taart aan maar een héél klein stukje ervan af. Snij zo rondom tot je al het fondant weggesneden hebt. Met de smoother maak je nog een laatste rondje om de taart om ook de onderste rand weer helemaal strak te hebben.

taart-vullen-en-bekleden-10a

Zo doe je dat, een taart vullen en bekleden. Als je deze stappen volgt heb je een mooie strakke basis om mee verder te gaan en naar wens te decoreren. Wees niet getreurd als het de eerste keer niet helemaal lukt zoals je wilt, oefening baart kunst! Je krijgt op een gegeven moment je eigen handigheidjes waardoor het steeds makkelijker en sneller gaat.

Hier vind je een makkelijk overzicht waarin staat welke hoeveelheden je nodig hebt per formaat taart.

Links in dit artikel kunnen affiliate links zijn. Als jij via zo’n link iets koopt, krijg ik hier een kleine commissie over. Merknamen in een recept kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking.

238 reacties

  1. Rebecca schreef:

    Thanks voor de tips en trucs. Ik maak al jaren zelf taarten voor de kids met hun verjaardag. Maar sommige dingen wist ik ook niet zoals van beneden naar boven strijken! Aankomende week mag ik weer bakken en boetseren 😉 ik ga het direct toepassen

  2. Sabine schreef:

    Hoi Laura,

    Ik ga deze taart volgens weekend maken, maar dan wil ik m met aardbeienkwark vulling maken en heb hier wat vraagjes over:
    Is een dijkje nodig bij kwark vulling?
    Is het handig om de kwark eerst iets te laten opstijven voordat ik de vulling op de taart spuit?
    Zou je aanraden om dan ook eerst wat jam op de bodem te smeren?

    Hopelijk kun je me helpen 🙂

    Groetjes Sabine

    1. Laura Kieft schreef:

      Het is een vochtige vulling, een dijkje is dus zeker nodig. Kwark stijft niet echt op in de koelkast, of ga je hem verder bewerken? Verder is het een kwestie van smaak of je jam wil toevoegen, vooral doen dus als je dat lekker vindt.

      1. Sabine schreef:

        Bedankt voor je reactie!

        Ik wil m maken met kwarktaart vulling (vandaar mn vraag over het opstijven).
        Ben bang dat ie anders misschien instort en in zn geheel in de koelkast bewaren wordt ie denk ik niet lekkerder van.

        1. Laura Kieft schreef:

          Oh zo, ik zou de kwark niet eerst laten opstijven. Het wordt dan ook lastiger om hem (mooi) te verwerken. In de koelkast bewaren zal toch wel moeten met een kwarktaart vulling.

  3. Jeffrey wil bakken schreef:

    Hoi laura

    ik wou graag een taart bakken voor mijn zusje dr verjaardag maar nu blijkt dat ze geen gluten en melk producten meer mag hebben
    Dus mijn vraag is weet je misschien een goed eetbare alternatief om zo alsnog een mooie taart te kunnen maken voor haar verjaardag

    Mvg jeffrey

    1. Laura Kieft schreef:

      op handigebaktips.nl heb ik lijstjes met mogelijke vervangers staan.

  4. Danielle schreef:

    Hi laura,
    Wat voor fondant heeft u gebruikt voor de taart?

    1. Laura Kieft schreef:

      Voor deze specifieke taart weet ik het niet meer, gebruikte vaak verschillende soorten merken.

  5. Elisah heij schreef:

    Hoi laura, ik heb een vraagje. Me taarten gaan super goed en zien er goed uit.. smaak is ook top..alleen is er een klein probleempje..

    Wanneer de taart word aangesneden krijg ik als tip dat hij te zacht is? Hoe los ik dit op? Hij staat al 2x jn de koelkast nadat ik hem heb afgesmeerd. Dit waren 16cm taartjes..

    Alvast bedankt groetjes elisah

    1. Laura Kieft schreef:

      Wat vinden mensen te zacht? Maak je een biscuit en verwachten zij misschien een cake?

  6. kimberley schreef:

    hoi laura,

    ik zou ls vulling een vnillepudding willen gebruiken, nu is de vraag of ik dan ook zo een dijkje moet maken of niet?

    groetjes

    1. Laura Kieft schreef:

      Dat zou ik wel doen ja.

  7. YG schreef:

    Hoi Laura, ik wil binnenkort je chocoladebiscuit maken voor de verjaardag van mijn broertje. Hiervoor had ik cream cheese als vulling in gedachten. Denk je dat cream cheese stevig genoeg is, of zal ik er een dijkje van botercréme omheen maken? Ik weet namelijk niet of een vulling van botercréme alleen over twee lagen te machtig zal zijn… Als ik een dijkje van botercréme moet maken over twee lagen, kan ik het recept van de botercréme dan halveren? En laatste vraag: Hoe noem je een chocoladelaag die je aan de buitenkant van je cake kan smeren die dan ook opdroogt (zoals je bij professionele verjaardagstaarten ziet) en een strak en egaal effect geeft. Ik hoop niet dat een combinatie van cream cheese, botercréme en een buitenlaagje gek zal smaken. Alvast bedankt! Jou recepten lukken altijd zo goed!!

    Mvg

    1. Laura Kieft schreef:

      Als je botercrème voor een dijkje gebruikt, moet je 1:1 botercrème maken (boter/poedersuiker). Dat is wel nodig bij een cream cheese vulling. en ik denk dat je ganache bedoelt 🙂

  8. René de Wit schreef:

    In het begin heb je het over een taartzaag met twee zaagjes. Wil ik ook! Welke heb je en waar heb je die vandaan?

    1. Laura Kieft schreef:

      Het merk weet ik helaas niet meer, ik kocht hem al heel wat jaren geleden bij een taartdecoratiewinkel.

  9. Jenny schreef:

    Hoi Laura,

    Ik ben heel blij met jou blog, dank je wel voor alle recepten en tips..
    Ik heb paar vragen, kan ik de jou recept van Botercreme met bloem gebruiken als dijkje en buitenkant van de taart in op te smeren? Of zou de fondant smelten? Of welke zou je aanraden? Dankjewel!

    1. Laura Kieft schreef:

      Wat leuk om te horen 🙂 Voor afsmeren en dijkjes gebruik je 1:1 botercrème

  10. Saliha schreef:

    Hoi Laura, ik heb de 10kg emmer fondant gekocht van funcakes. Ik weet niet of je er ervaring mee hebt maar het is super plakkerig en zacht. Bij het optillen na het uitrollen begint het al te scheuren. Ik weet niet wat ik ermee moet doen.

    1. Laura Kieft schreef:

      Daar heb ik zelf geen ervaring mee. Misschien Funcakes zelf even benaderen om te vragen of dit wel klopt?

  11. Iris schreef:

    Hoi Laura!

    Als ik i.p.v. fondant, Cream cheese frosting gebruik om te bekleden, is het dan nodig een dijkje te maken?

    Met vriendelijke groet,
    Iris

    1. Laura Kieft schreef:

      Als je dit ook gebruikt voor het vullen hoeft dat niet.

  12. kimberley schreef:

    hoi laura
    ik moet over 2 weken een taart maken met fondant maar de vulling is fruit en mascarpone creme moet daar ook een dijkje om heen zo ja kan ik dan ook chocolade ganache gebruiken want het persoon houd niet van botercreme of zijn er nog andere opties?

    1. Laura Kieft schreef:

      Ja, dat heeft een dijkje nodig. Je kunt opgeklopte ganache gebruiken en dat spuiten, is wel iets lastiger.

      1. Kimberley schreef:

        Oké dankje voor uw antwoord ik ga het wel proberen en ik zie wel hoe het uitpakt

  13. Desiree schreef:

    Hoi, ik heb voor het vullen van de taart en de buitenzijde al gewone Boter crème gebruikt, zou ik daar alsnog fondant omheen doen? Of beter zo versieren?

  14. Betsy schreef:

    Dat kan allebei, met of zonder, wat jezelf het mooiste of lekkerst vindt.

  15. ina schreef:

    Hallo Laura,
    Ik moet binnenkort een stapeltaart maken bekleed met suikerpasta. Alles moet citroen- soya-melk en glutenvrij zijn !
    Die persoon eet heel graag aardbei dus dacht ik om dit met slagroom te vullen maar de slagroom op rijstbasis is echt niet lekker dus zou ik overgaan naar botercreme .
    Ik gebruik voor de boter Halverine maar welke vulling kan ik daar best bij doen?
    tips voor goede glutenvrije- citroenvrije suikerpata ?

    Dankuwel!

    1. Laura Kieft schreef:

      Je zou even kunnen kijken tussen de vullingen en toppings, maar ik let hier in mijn recepten niet op qua ingrediënten

      1. ina schreef:

        oké, dank u wel!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *